Jak interpretować wynik badania RM głowy i czy są powody do niepokoju?

"MRi zlecone przez lekarza: bóle głowy. Badanie wykonane w trzech płaszczyznach w sekwencjach SE i TSE w czasach T1, T2 zależnych FLAIR, DWI ADC i T1 po do dożylnym podaniu środka kontrastowego. W zakrecie nadbrzeżnym prawym dwa ogniska o typie gliozy naczyniopochodnej o śr 3 i 4 mm, podobne w lewym centrum demiovale o śr. 3 mm. Poza tym mózgowie bez zmian ogniskowych. Układ komorowy symetryczny, nieposzeżony, nieprzemieszczony. Po dożylnym podaniu środka kontrastowego patalogicznego wzmocnienia nie stwierdza się. Co ten wynik oznacza? Czy mam powody do niepokoju? Czy te ogniska są po przebytym udarze? " EEG było robione. I niczego nie wykazało. Było prawidłowe. Angio CT też niczego nie wykazało. Nadal nie wiem co ten wynik oznacza? Czy mam powody do niepokoju?

Pojedyncze, drobne ogniska naczyniopochodne najczęściej są przypadkowym znaleziskiem i nie powinno budzić niepokoju. Interpretacja zależy od tego z jakiego powodu miał Pan wykonywane badanie MR, jakie objawy neurologiczne u Pana występują oraz czy ma Pani dodatkowe choroby lub czynniki ryzyka chorób naczyniowych (np. nikotynizm, nadciśnienie, hipercholesterolemia, cukrzyca, choroba serca, migotanie przedsionków). Proszę skonsultować się z lekarzem który zalecił to badanie. W niektórych przypadkach konieczna może być dalsza diagnostyka takich ognisk, często podczas hospitalizacji na oddziale neurologicznym. Konieczne wówczas m.in badanie naczyń mózgowych (TCD - transcranial doppler lub angio-KT ub angio-MR, badanie tętnic szyjnych, badanie ECHO serca, wykluczenie przetrwałego otworu owalnego (PFO) jako przyczyny ognisk. W zależności od objawów czasem konieczna punkcja lędżwiowa z oceną płynu mózgowo-rdzeniowego. O konieczności dalszych badań decyduje lekarz neurolog, który zalecił wykonanie badania Pozdrawiam. Magdalena Nowaczewska