Jak interpretować wynik badania RM głowy u 43-latki?

Proszę o interpretację wyniku MR głowy. W okołokomorowej istocie białej obu półkul mózgu, zwłaszcza przy rogach tylnych komór bocznych, widoczne są obrazy hyperintensywne ( w obrazach T2-zal)o charakterze leukoaraiosis. Pojedyńcze drobne ogniska o podobnym charakterze wielkości 2,8 mm w obrębie środka półowalnegopo stronie prawej. Poza tym zmian ogniskowych w obrebie mózgowia nie uwidoczniono. Badanie miałam robione przed i po podaniu kontrastu. Monika lat 43

Leukoarajoza powstaje w wyniku przewlekłych zmian mózgowych, najprawdopodobniej o podłożu niedokrwiennym. Klinicznie objawia się na wiele sposobów — od drobnego deficytu neurologicznego np. zaburzeń pamięci, łagodnych zaburzeń poznawczych do głębszej niepełnosprawności.
Czynniki ryzyka rozwoju leukoarajozy to m.in. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroby serca oraz przebyty w przeszłości udar mózgu a także podwyższone stężenie homocysteiny w surowicy.
Wskazana pełna konsultacja neurologiczna.