Jak interpretować wynik badania tarczycy u osoby, której matka chora jest na Hashimoto?

co oznaczają takie wyniki tarczycy? FT3 - 5,06 norma (3,10-6,80). , FT4 - 12, 21 norma ( 12,00- 22,00), TSH - 2.150 norma (0,270 - 4,200), ATG - 120 IU/ml <115 , ATPO - 7 IU/ml <34. Czy są to wyniki prawidłowe ? ATG jest podwyższone, czy mam chorą tarczyce? moja mama choruje na haszimoto.

Lek. Paweł Szadkowski

Wszystkie wyniki tarczycy są w normie, więc nie ma Pani ani nadczynności, ani niedoczynności tarczycy. Również p/ciała antyTPO są ujemne, a one są najbardziej charakterystyczne dla ch. Hashimoto. Obecność p/ciał ATG sama w sobie ne jest powodem do niepokoju, gdyż mogą one być dodatnie u osoby zdrowej. Samych "przeciwciał" się nie leczy. Jeśli w rodzinie występują choroby tarczycy, może Pani raz na jakiś czas sprawdzać sobie poziom hormonów (głównie TSH). Obecność p/ciał ATG może też oznaczać, że kiedyś w przyszłości rozwinie się u Pani choroba tarczycy, ale wtedy na pewno zwrócą Pani uwagę objawy.