Jak interpretować wynik badania TSH i czy świadczy on o chorobie Hashimoto?

Mam 47 lat i od pewnego czasu mam zaburzenia miesiączkowanie ( plamienia, przedłużające się miesiączki, zlewne nocne poty, źle śpię, jestem rozdrażniona). Lekarz podejrzewał menopauzę, ponieważ badania ginekologiczne są w normie. Zlecił też badanie tarczycy. Bardzo proszę o interpretację wyników: TSH 1,73 FT3 4,61,FT4 16,52 TPO 7,06 TG 9,63. Usg: tarczyca niepowiększona , nieznacznie niejednorodna echogenicznie . Płat prawy o wymiarach 14x15x43m, V=4,8ml, bez ewidentnych zmian ogniskowych. Płat lewy o wymiarach 14x13x42, V=4ml, bez ewidentnych zmian ogniskowych. Okoliczne węzły chłonne niepowiększone. Czy to hashimoto, czy na wyniki może wpływać przeziębienie?

Lek. Wojciech Zygmunt

Wyniki są w normie. Jedyną sugestią co do choroby Hashimoto jest niejednorodnie echogeniczna tarczyca, która sugeruje jakiegoś rodzaju naciek zapalny w tarczycy. Ze względu na to iż choroba Hashimoto przebiega zmiennie z fazami niedoczynności, nadczynności, a także eutyreozy (prawidłowe wyniki), potwierdzeniem występowania choroby będzie dla pani wykonanie biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej i ocena pobranego preparatu tarczycy pod mikroskopem.