Jak interpretować wynik badania TSH tarczycy i czy są powody do niepokoju?

Proszę o interpretację badań tarczycy. TSH 4,435 norma od 0,55 do 4 uIU/ml. FT3 4,67 norma od 4,7 do 7,2 pmol/l. FT4 11,67 norma od 11,5 do 22,7 pmol/l. USG tarczycy: Tarczyca o wymiarach: Płat prawy 14×16×43mm, płat lewy 10×12×37mm, cieśń gr. 2mm. Echogeniczność gruczołu jednorodna. Zmian guzkowatych i torbielowatych nie uwidoczniono. Czy mam powody do niepokoju ze względu na mniejszy lewy płat tarczycy?

Lek. Paweł Szadkowski

Płaty nie muszą być symetryczne. Rzeczywiście TSH jest nieco podwyższone, a poziom homronów tarczycy obniżony lub w dolnej granicy normy. Może to oznaczać początek niedoczynności tarczycy. Warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Myślę, że jeśli nie ma Pani objawów choroby tarczycy, nie ma powodu do niepokoju, ale warto za jakiś czas powtórzyć badania.