Jak interpretować wynik badania USG szyi i czy jest powód do zmartwień?
Dzień dobry, Proszę o interpretację badania usg szyi... Slinianki przyuszne oraz podżuchwowe o prawidłowej echogeniczności i echostrukturze. Przewody wyprowadzające ślinianek nieposzerzone. W śliniankach po stronie lewej oraz śliniance prawej bez widocznych złogów. Ślinianka podżuchwowa prawa - widoczne linijne hiperecho o dł. ok. 5mm z następczym cieniem akustycznym - zwapnienie? złóg?. Po za tym obustronnie w okolicy kątów żuchwy nielicze ww. chłonne o wym. max. - po stronie prawej 11x5mm, po stronie lewej 12x4mm - jak odczynowe. Obustronnie nieliczne ww.chłonne wzdłuż przebiegu MOS o wym. max. 9x3mm. Tarczyca jednorodna niepowiększona (łączna obj. 20,4ml). Dodam, że wyniki krwi w normie (w tym ob = 8 i CRP hs = 0,5). Czy to co zostało ukazane w śliniance podżuchwowej prawej powinno być powodem do zmartwień?

MĘŻCZYZNA, 38 LAT ponad rok temu
Lek. Michał Lenard
80 poziom zaufania
Złóg, lub zwapnienie nie stanowi dużego zagrożenia dla Pana, ale może powodować ból i wymagać usunięcia. Wyniki badania powinien ocenić lekarz, który je zlecił. Pozdrawiam!