Jak interpretować wynik histopatologiczny?

Proszę o interpretację wyniku histopatologicznego. Dane kliniczne: wyc 14 Wycięty guz odbytnicy. Adenocarcinoma tubulare G.I in adenomatae. pT1. Na terenie gruczolaka, przeważająco kosmkowego, stwierdza się w jego podścielisku oraz - tylko ogniskowo - w podśluzówce naciek gruczolakoraka cewkowego. Linia cięcia operacyjnego przechodzi w części przez obszar małego stopnia dysplazji, a w części przez regularną śluzówkę. Materiał przebadano w całości. IHC 1x:DES * Jakie jest ryzyko powstania przerzutów? * Czym jest naciek ogniskowy w błonie podśluzowej? Wiek: 28M Pozdrawiam

Lek. Paweł Szadkowski

Rozpoznanie to gruczolakorak cewkowy. Stopień zaawansowania jest niski, pT1 oznacza, że guz nacieka tylko błonę podśluzową, czyli najbardziej powierzchowną warstwę, nie nacieka mięśniówki, ani sąsiednich tkanek. Oczywiście nigdy nie da się wykluczyć możliwości przerzutowania, ale w takim stopniu zaawansowania jest to najmniej prawdopodobne. Oczywiście z wynikiem musi się Pan udać do lekarza, który kierował na kolonoskopię - zaleci dalsze postępowanie.