Zapytaj lekarza

1 , 0 2 2 , 2 7 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak interpretować wynik krwi u osoby odczuwającej zmęczenie?

Witam. Od pewnego czasu miewam dni, gdzie dopada mnie totalne zmęczenie, osłabienie i zero koncentracji. Jestem tym trochę przejęta bo raczej jestem osobą aktywną i pełną energii. Na własną rękę zrobiłam morfologie krwi wraz z żelazem i ferrytyną. Wyniki mam następujące: WBC 6,87 [10^3/uL], RBC 4,72 [10^6/uL], HGB 11,9 [g/dL], HCT 36,4 [%], MCV 77,1 [fL], MCH 25,2 [pg], MCHC 32,7 [g/dL], PLT 335 [10^3/uL], RDW-SD 41,4 [fL], RDW-CV 14,6 [%], PDW 14,4 [fL], MPV 11,9 [fL], P-LCR 39,4 [%], PCT 0,40 [%], OB w normie, CRP w normie, Fe 53 µg/dl, Ferrytyna 11,6 ng/ml. Moje pytanie, czy powinnam się martwić niskim poziomem ferrytyny. Byłam z owymi wynikami u swojego lekarza, stwierdził że nie mam sie czym przejmować. To skąd te nagłe zmęczenie i osłabienie. Czy warto jeszcze zrobić jakieś dodatkowe badania np. B12. Z góry dziękuję za odpowiedź.
KOBIETA, 38 LAT 10 miesięcy temu

Diagnozowanie Helicobacter Pylori

Helicobacter Pylori to bakteria, która można zagnieździć się w przewodzie pokarmowym i wyrządzić niemałe szkody. Jak ją rozpoznać? Obejrzyj film i dowiedz się, jak można zdiagnozować obecność tej bakterii.

Lek. Wojciech Zygmunt
71 poziom zaufania

Pani badania wskazują na niewielkiego stopnia niedokrwistość z niedoboru żelaza. Świadczą o tym obniżenie stężenia hemoglobiny oraz niski wskaźnik MCV, a także obniżone stężenie żelaza i ferrytyny. Najczęstszymi przyczynami takiego stanu rzeczy są obfite miesiączki lub przewlekłe krwawienie z przewodu pokarmowego (może to być spowodowane np. zapaleniem błony śluzowej żołądka lub chorobą wrzodową, ale również innymi licznymi przyczynami). Powinna pani wykonać w pierwszej kolejności badanie kału na krew utajoną. W następnej w zależności od pani stanu klinicznego i wyniku badania lekarz powinien zadecydować o ewentualnym wykonaniu gastroskopii lub kolonoskopii. Nie warto wykonywać oznaczenia witaminy B12, gdyż niedokrwistość jej towarzysząca przebiega zawsze z podwyższeniem wartości MCV, która u pani jest obniżona.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy