Jak interpretować wynik progesteronu?

Dzień dobry, mam pytanie. Jestem po laparoskopii cztery miesiące, cykle mam nieregularne. Wcześniej stwierdzono u mnie PCOS i (niepłodność pierwotna) - to było argumentem do laparoskopii. Po zabiegu okazało się, że jest wszystko ok, jajowody drożne itd. W 13 dc miałam usg i było widoczne ciałko żółte, a w 20 dc robiłam progesteron i wynik był 26,3 ng. Moje pytanie - jak interpretować ten progesteron? (Dodam, że uprawiałam seks w dni płodne, tylko nie wiem, czy pęcherzyk zdołał urosnąć). I biorę cały czas Bromergon.

Witam serdecznie!

W fazie lutealnej dochodzi do wzrostu wydzielania progesteronu, a jego największy wyrzut pojawia się właśnie około 7 dni po owulacji. Również w ciąży poziom tego hormonu rośnie, konieczne jest sprawdzenie czy nie doszło do zapłodnienia (proszę wykonać test ciążowy).

Niestety nie podała Pani normy, która w poszczególnych laboratoriach może być różna. Za problemy z zajściem w ciążę odpowiada zazwyczaj niedobór tego hormonu, tak więc raczej wskazane jest poszukiwanie innych przyczyn problemów z zajściem w ciążę. Być może konieczne będzie poszerzenie diagnostyki hormonalnej.

Pozdrawiam