Jak interpretować wynik rezonansu magnetycznego?
Mam pytanie do lekarza neurochirurga. Badanie MR. Zmiany zwyrodnieniowe krążka międzykręgowego na poziomie L5/S1 wyrażone obniżeniem sygnału w obrazach T2 zależnych (odwodnienie krążka) oraz obniżeniem jego wysokości. Szerokopodstawna przepuklina krążka międzykręgowego na poziomie L5/S1 z odcinkowym, niepełnym uszkodzeniem pierścienia włóknistego, ze spłyceniem zachyłków bocznych i cechami niewielkiej kompresji na korzenie rdzeniowe S1, obustronnie itd. Jakie leczenie? Bardzo proszę o pomoc.

MĘŻCZYZNA, 45 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania
Witam serdecznie. Zmiany opisywane w badaniu mają dwojaki charakter. Najczęściej jest to składowa zwyrodnieniowa kręgosłupa oraz wieloletni proces przeciążenia stawów i krążków znajdujących się pomiędzy kręgami. Bardzo często jako rezultat obecności w/w mogą pojawiać się silnie wyrażone dolegliwości bólowe oraz parestezje. W takiej sytuacji wskazana jest konsultacja z neurochirurgiem. Nie wykluczone, że konieczny będzie zabieg operacyjny. W pierwszej kolejności jednak poleca się zastosowanie rehabilitacji.
Pozdrawiam
Paweł Baljon