Jak interpretować wynik TK głowy z kontrastem i czy oznacza to raka?

Witam, kilka tygodni temu miałam wykonywane badanie tk głowy z wykorzystaniem kontrastu. Na płycie, którą otrzymałam mam zapis- dawka powierzchniowa 2246 μGym- co oznacza taki wpis? Nigdy nie spotkałam się z takimi dawkami- czytałam tylko o msv. Czy jest to duża dawka, czy może indukować pojawienie się komórek nowotworowych, jeśli badanie było wykonane raz. Czy musiałoby być powtarzane kilkukrotnie, aby zwiększyć ryzyko? Dodam, że wykorzystano 16 - rzędowy, spiralny tomograf komputerowy. Wcześniej miałam tez wykonane badanie RTG kręgosłupa- odcinek szyjny i klatka piersiowa- dawka 23,0 μGym.

Lek. Michał Lenard

Są to jednostki promieniowania pochłoniętego. Dawka, którą Pani otrzymała nie jest na tyle duża, by wyindukować powstanie nowotworu. Nie ma Pani powodu do obaw. Pozdrawiam!