Jak interpretować wynik tomografii komputerowej płuc?

Proszę o interpretację wyniku Tk. Lekarz skierował mnie na Pet. Odmówił wykonania biopsji - dlaczego? Czy to rokuje nieoperacyjnego taka płuc? Rozpoznanie: Rak szyjki macicy w przebiegu ciąży. Stan po leczeniu operacyjnym z transpozycją jajników. Stan po radio-chemioterapi ( koniec 02.2012). W obu płucach uwidoczniono kilkanaście zmian guzikowych o wym. Od 3 mm do 21 mm. Największy guzek zlokalizowany jest w okolicy szczytu płuca prawego. Dwa z opisanych guzków, zlokazlizowane w seg. 9 płuca lewego były retrospektywnie widoczne w poprzednim TK jamy brzusznej i miednicy małej. Guzki powiększyły się z 12 mm do 15 mm i z 9 mm do 20 mm. Pozostałe zmiany były poprzednio nieobjęte badaniem. Węzły chłonne śródpiersiowe niepotwierdzone. Wątroba niepowiększona, bez zmian ogniskowych. Stan po usunięciu macicy i transpozycji jajników . Jajnik prawy niewidoczny. Jajnik lewy o wym. 26 mm. bez zmian patologicznych. W jamie otrzewnej nie stwierdzono obecności wolnego płynu. Węzły chłonne zaotrzewnowe są niepotwierdzone. Innych zmian w klatce piersiowej, jamie brzusznej i miednicy małej nie stwierdzono. Uwidocznione struktury kostne bez zmian destrukcyjnych. Wnioski: Wieloogniskowy zmiany s płucach budzą podejrzenie rozsiewu procesu npl. Brak cech wznowy miejscowej, długi czas od leczenia i stosunkowo nieduża dynamika zmian w porównaniu do badania sprzed 1,5 roku przemawiają przeciwko rozsiewowi raka szyjki macicy. W różnicowaniu należy wziąć pod uwagę inny proces npl ( rak oskrzelikowo-pęcherzykowy?),ewentualnie inny proces nienowotworowy. Wskazana dalsza diagnostyka.

Lek. Tomasz Budlewski

Sadze ze badanie pet da szersza odpowiedz pod względem wszystkich zmian a biopsja określiłaby charakter tylko jednej z nich . Być może pet pozwoli wyselekcjonować zmianę która „warto” wykonać biopsje