Jak interpretować wyniki badania na celiakię?

Witam. Robiłem ostatnio badania pod katem celiakii o to wynik: Wykres IgA 2,81 g/l 0,7 4 ~ Wykres P.ciała p. endomysium IgA EmA P/c p.endomysium IgA EmA ujemny Wykres Metodą immunofluorescencji pośredniej (IIF) STWIERDZONO obecność przeciwciał przeciwgliadynie /endomysium/ retikulinie w klasie IgA. KOMENTARZ KLINICZNY: Przeciwciała przeciw gliadynie, endomysium i retikulinie występują w enteropatii glutenowej (celiakia, Sprue nietropikalna) i w chorobie Duhringa.Patologiczne przeciwciała przeciw endomysium i gliadynie prawie zawsze występują w wysokich mianach w klasie IgA. Badania na obecność przeciwciał przeciw gliadynie, endomysium i retikulinie należy wykonywać po wielotygodniowej ekspozycji na gluten. Wersja tekstowa wyniku OB 2 mm/h[-15]~; IgA 2,81 g/l[0,7-4]~;P.ciała p. endomysium IgA EmA P/c p.endomysium IgA EmA ujemny [-]; Czy to oznacza , że mam celiakie? Z góry dziękuję za odpowiedz.

Lek. Paweł Szadkowski

Miał Pan oznaczone OB (jest w normie), poziom IgA (jest w normie) i przeciwciała p/endomysium w klasie IgA i są one ujemne, czyli nie ma Pan celiakii. Bez zobaczenia wyniku nie jestem w stanie jednak powiedzieć, czy dalsza informacja o tym, że STWIERDZONO obecność przeciwciał jest stałym elementem wyniku i informacją dla osób, które mają wynik dodatni, czy jest to adnotacja tylko do Pana wyniku.