Jak interpretować wyniki badania USG gruczołu tarczycy?

Mam 51 lat (kobieta), robione miałam USG gruczołu tarczowego z oceną color-doppler. Samopoczucie dobre, objawów żadnych nie mam. Robiłam rutynowe badanie tarczycy. Wyniki badania USG są następujące: tarczyca położona w typowej lokalizacji anatomicznej. Miąższ jednorodny echogenicznie z wyłączeniem zmiany ogniskowej. Unaczynienie miąższu prawidłowe. Wymiary: Prawy płat (kikut): (grubość x szerokość x długość) 19x14x47 mm, lewy płat (kikut): (grubość x szerokość x długość) 12x12x40 mm, cieśń: (grubość ) 3,0 mm. W górno-bocznej części płata prawego obecna niejednorodna lita zmiana ogniskowa z obecnymi licznymi zwapnieniami, o wymiarach 7x8x10 mm, unaczynienie t. II/III. W badanej okolicy anatomicznej nie uwidoczniono węzłów chłonnych o nieprawidłowej strukturze echogenicznej. Zmiana ogniskowa do dalszej diagnostyki. Prawidłowy obraz uwidocznionych węzłów chłonnych regionalnych. Zalecenia: BACC oraz konsultacja endokrynologiczna. Wskazane oznaczenie poziomu hormonów tarczycy.

Nie ma osoby, która przynajmniej raz nie spotkałaby się ze stwierdzeniem, że jesteśmy tym, co jemy. Żywność, którą spożywamy i trawimy staje się częścią nas samych, jednak wiele osób zapomina o tym i odżywia się niezdrowo.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

W badaniu uwidoczniono zmianę ogniskową w tarczycy, której obraz odbiega od prawidłowego. Zatem wymaga sprawdzenia - biopsji i oceny histopatologicznej. Ponadto wskazane jest oznaczenie TSH i wolnych hormonów tarczycy w celu oceny charakteru guzka - czy jest czynny hormonalnie. Należy więc zastosować się do zaleceń, podsumowujących badanie.

Pozdrawiam