Jak interpretować wyniki lipidogramu?

Dzień dobry Zwracam się z pytaniem o interpretacje lipidogramu. cholestelor 213mg/dl, HDL-44mg/dl, LDL110mg.dl, Trójglicerydy-293mg/dl. Zawsze miałem podyzszone Tg zawsze było ok 200, a teraz taki skok. Nie jem tłusto., praktycznie zero słodyczy, buiałego chleba. Łykam tran wiec skąd taki wynik?( od papierosów) co robic? Łykac fibraty?

Lek. Paweł Szadkowski

Dla prawidłowego poziomu cholesterolu istotny też jest ruch i ćwiczenia fizyczne - może Pan spróbować regularnie jeździć na rowerze, czy spacerować plus dieta i po kilku miesiącach ponownie oznaczyć lipidogram. Dopiero wtedy, jeśli wyniki nie ulegną poprawie, proszę rozważyć leczenie.