Jak interpretować wyniki testu oddechowego?

Szanowni Państwo. Kilka dni temu wykonałem test oddechowy sibo( z glukozą) lecz nie bardzo potrafię go odczytać gdyż wynik jest trochę nietypowy Bardzo bym prosił o ponieważ nie wiem czy zapisać się z tym do gastrologa. Jan 1 pomiar 52 ppm 2 pomiar 45 ppm 3 pomiar 40 ppm 4 pomiar 44ppm 5 pomiar 34 ppm

Lek. Paweł Szadkowski

Wyjściowy pomiar wodoru nie powinien przekraczać 5-10 ppm - wyższe wartości mogą wskazywać na złe przygotowanie do testu lub też świadczyć o dużym przeroście. Dodatni test oddechowy w kierunku SIBO to wzrost o min. 20 ppm w stosunku do wartości wyjściowej do 120 min testu (u pana nie występuje). Sugeruję udać się do lekarza prowadzącego w celu interpretacji klinicznej wyniku.