Jak interpretować wyniki TK głowy u 50-latki?

Witam, bardzo proszę o odczytanie wyniku badania TK głowy:) W sąsiedztwie rogu czołowego lewej komory bocznej drobna blizna glejowa śr. 5 mm, poza tym w badaniu TK mózg i móżdżek bez wyraźnych zmian ogniskowych. Cechy korowych zaników obu półkul móżdżku. Układ komorowy nieco asymetryczny, nieprzemieszczony, bez cech ucisku. Przestrzenie przymózgowe w gr. normy. Drobne zwapnienia w splocie naczyń komór bocznych i szyszynce. Ognisk nieprawidłowego wzmocnienia kontrastowego i przerwania ciągłości tkanki kostnej kości czaszki nie uwidoczniono. W lewym wyrostku sutkowatym obwodowa sklerotyzacja i płyn. Dziękuję:)

Nie napisała Pani z jakiego powodu było wykonywane badanie KT głowy. Jakie ma Pani objawy? Pojedyncze, drobne blizny glejowe naczyniopochodne najczęściej są przypadkowym znaleziskiem i nie powinno budzić niepokoju. Mogą powstawać po urazie głowy, po incydentach niedokrwiennych. Interpretacja zależy od tego z jakiego powodu miała Pani wykonywane badanie , jakie objawy neurologiczne w Pani występują oraz czy ma Pani dodatkowe choroby lub czynniki ryzyka chorób naczyniowych (np. nikotynizm, nadciśnienie, hipercholesterolemia, cukrzyca). Korowe zaniki mózgu moga być związane z wiekiem lub być powikłaniem innych chorób. Zwapnienia w splotach i szyszynce są niegroźne i nie powodują żadnych powikłań. Proszę skonsultować się z lekarzem który zalecił to badanie. W niektórych przypadkach konieczna może być dalsza diagnostyka, np. TCD - transcranial doppler, badanie tętnic szyjnych (Duplex tt. szyjnych), badanie ECHO serca. O konieczności dalszych badań decyduje lekarz neurolog, który zalecił wykonanie badania Pozdrawiam. Magdalena Nowaczewska