Jak interpretować wyniki toksoplazmozy?

Jestem w 10 tyg. ciąży. Zrobiłam badania na toksoplazmozę. Moje wyniki to: toxo p/c IgG 18,6 IU/ml dodatni <2.0 nieobecne 2.0-3.0 wątpliwe >3,0 obecne toxo p/c IgM 1,132 Index <0,499 nieobecne 0,5-0,599 wątpliwe >0,6 obecne. Bardzo proszę o objaśnienie mi tych wyników. Następną wizytę u swojego lekarza mam dopiero za 2 tyg., a martwię się, że jest coś nie tak.
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani!

Interpretując podane przez Panią wyniki, radziłabym udać się bezpośrednio do poradni, gdzie przyjmują lekarze specjalizujący się w diagnostyce i terapii toksoplazmozy. Poziom IgG to poziom przeciwciał świadczący o przebytym w przeszłości zakażeniu, który zwykle stanowi ochronę przed nawrotem choroby. Ma to szczególne znaczenie właśnie dla kobiety w ciąży. Jeżeli zakażenie przebyła wcześniej, przed zajściem w ciążę, z reguły nie ma zagrożenia zainfekowania płodu, bo dziecko jest chronione właśnie przez te wytworzone wcześniej przeciwciała przeciw toksoplazmozie. Oczywiście, jak to w medycynie, od tej reguły zdarzają się wyjątki. Poziom IgM świadczy natomiast o świeżo przebytym zakażeniu i w takim wypadku jest poważnym zagrożeniem dla utrzymania ciąży bądź rozwoju płodu. Najprawdopodobniej zaraziła się Pani w okresie ciąży, dlatego proszę już teraz skonsultować się ze specjalistą.