Jak ja mam leczyć swoją depresję?

Witam. Nazywam się Daria mam 16 lat i jest to aż 16... bo czuję się bardzo wykończona życiem choć sądząc po wieku dużo go nie przeżyłam. Moja depresja rozwijała się już w dzieciństwie, mój ojciec jest alkoholikiem. Po dotarciu do 1 gimnazjum depresja wyszła na wierzch, nie chciałam chodzić do szkoły,płakałam prawie całe dnie, parę razy podejmowałam próby samobójcze.. w czasie 3,5 lat jeździłam do psychiatry która przepisywała mi masę różnych leków i bez skutku, raz byłam w zakładzie psychiatrycznym "tam oznajmili że nie trzeba mi leków" .. po 3 latach takiej tułaczki bez celu odmówiłam przyjmowania dalej leków,i jeżdżenia po lekarzach po prostu nie mam już na to siły i chęci nie widzę już żadnej szansy na normalne życie na powrót do zdrowia. Moja depresja jest teraz w dziwnym stanie.. nic mi się nie chce robić,myślę tylko o tym jak popełnić samobójstwo i gdzie.. boję się tych myśli ale widzę w śmierci jedyne rozwiązanie, nie wychodzę z domu, boję się ludzi, mam straszne kompleksy, nienawidzę siebie.. i czuję się ciężarem dla wszystkich, nie wiem co mam już robić ... prosiłabym o odpowiedź.

Witam!

Terapia farmakologiczna w depresji daje dobre skutki, gdyż stabilizuje nastrój pacjenta, wpływa na poprawę jego samopoczucia i oceny rzeczywistości. Jednak warto ją uzupełnić o spotkania z terapeutą. Psychoterapia pomaga obniżyć napięcie emocjonalne narastające w trakcie trwania choroby. Terapeuta jest osobą, z którą pacjent może porozmawiać o swoich obawach, problemach czy lękach, które nachodzą go w ciągu codziennego życia. Podczas procesu terapeutycznego przepracowuje się wspólnie z psychoterapeutą swoje problemy i stara się znaleźć ich konstruktywne rozwiązanie. Sądzę także, że w Pani przypadku warto byłoby zaangażować całą rodzinę w uczestnictwo w terapii. Wspólna terapia mogłaby pomóc w przywróceniu prawidłowych relacji między członkami rodziny, odbudować zaufanie. Jest też pomocna w lepszym poznaniu siebie nawzajem. Poprawienie relacji w rodzinie wpłynęłoby także na Pani samopoczucie. Większe wsparcie od osób najbliższych dodaje motywacji i pozwala bardziej efektywnie korzystać z leczenia.

Pozdrawiam