Jak ja mam skutecznie schudnąć?

Mam 12 lat ważę 69 kg i mam 168 cm wzrostu obwód w pasie 89- 90 cm na wysokości pępka obwód w najgrubszym miejscu uda 58-60 cm jem 4-5 posiłków średniej wielkości dziennie, raczej bez fast foodów, ale lubię słodycze, choć nie jem ich zbyt często 1-2 razy w tygodniu. Nie jestem zbyt wysportowana, chodzę na basen raz w tygodniu. Większość osób w mojej rodzinie jest otyła (mama nie). Jak schudnąć i nie wyniszczyć organizmu ??

Witaj,

Twoje BMI na siatkach centylowych mieści się pomiędzy 90 a 97 centylem, co oznacza, że masz nadwagę. Oczywiście najlepiej byłoby skonsultować ten problem z lekarzem (pediatra, rodzinny), aby wykluczyć chorobowe przyczyny otyłości. Poproś więc rodziców o umówienie wizyty.

Żeby mądrze się odchudzać trzeba poznać zdrowe nawyki żywieniowe i wprowadzić je w życie. Dzięki temu pozbywanie się zbędnych kg będzie bezpieczne dla zdrowia.

Poniżej wskazówki, jak powinnaś się odżywiać. Sprawdź, co robisz dobrze, a co wymaga poprawy.

1. jedz regularnie, najlepiej 5 posiłków dziennie, o tych samych porach. Optymalne przerwy pomiędzy posiłkami - 3 godziny (minimum 2 godziny, maksimum 4-5 godzin). Koniecznie zaczynaj dzień od śniadanie, nie później niż 2 godziny po wstaniu z łóżka. Kolację (lekką) zjedz 2-3 godziny przed snem. Posiłki powinny być częste, ale niewielkie. Przeciwwskazane jest podjadanie. Regularność posiłków powinna pomóc Ci w przezwyciężaniu ochoty na słodycze.
2. wybieraj produkty zgodnie z piramidą zdrowego żywienia (link w załączeniu
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite...). Zwróć uwagę na to, aby z produktów zbożowych wybierać tylko pełnoziarniste (to dodatkowo pomoże Ci w przezwyciężeniu ochoty na słodycze). Warzywa możesz jeść bez ograniczeń (z wyjątkiem ziemniaków, gotowanej marchewki, gotowanych buraków). Owoce - jedz ok. 300 g dziennie (to mniej więcej tyle co 2 średnie jabłka). Mleko i przetwory mleczne - wybieraj te z ograniczoną zawartością tłuszczu). Jedz chude mięso, ryby (zaleca się 2 razy w tygodniu), jaja, warzywa strączkowe. Z olejów wybieraj oliwę z oliwek i masło, ale tłuszcze spożywaj z umiarem.
3. wyeliminuj ze swojej diety produkty niepożądane tj. fast food, słone przekąski (chipsy, paluszki, krakersy, orzeszki solone), słodycze i pieczywo cukiernicze w tym drożdżówki, słodzone napoje gazowane, tłuste zupy / sosy, tłuste mięso, smażone potrawy, szczególnie te panierowane. Ogranicz spożycie ziemniaków, białego ryżu oraz produktów z białej mąki (naleśniki, pierogi, jasne pieczywo, jasne makarony). Ogranicz także spożycie soli.
4. pij dużo wody - minimum 1,5-2 l dziennie

Dodatkowo:
1. dobrze się wysypiaj
2. koniecznie zwiększ aktywność fizyczną. Nie muszą to być wyczerpujące ćwiczenia. Wybierz ruch, który lubisz - może to być taniec, basen, szybki marsz, rowerek stacjonarny, łyżwy itp. Chodzi o to, żebyś codziennie minimum pół godziny poświęciła na ruch, lepiej godzinę. Pamiętaj, że w aktywności kluczowa jest systematyczność.

Cieszę się, że chcesz racjonalnie odchudzać się. Pamiętaj, ze najbardziej korzystne dla zdrowia i najskuteczniejsze (bo najbardziej trwałe) jest powolne pozbywanie się zbędnych kg - od pół do 1 kg tygodniowo.

Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę powodzenia,
Agnieszka Kuczewska

Dzień dobry!

Wyeliminowanie błędów żywieniowych oraz ustalenie indywidualnych wskazówek żywieniowych wymaga zebrania dokładnego wywiadu. Zachęcam do bezpośredniej konsultacji z dietetykiem.

Po wskazówki żywieniowe zapraszam na http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam,
dietetyk Patrycja Sankowska