Jak jeść i jak ustalić bilans kaloryczny, by schudnąć?

Mam 25 lat, 168 cm wzrostu, ważę 68kg. Podejmowałam wiele diet, także niskokalorycznych i Dukana. Każda z nich kończy się fiaskiem i jojo. Nie umiem ułożyć sobie racjonalnej diety. Nie lubię uprawiać sportu, ale próbuje się przełamać. Chciałabym zrzucić 10 kg w około 5-6 miesięcy. Jak jeść i jak ustalić bilans kaloryczny, by to osiągnąć?

Natalia Ulewicz Dietetyk, Olsztyn

Witam,
Należy przede wszystkim zmienić nawyki żywieniowe na stałe.
Przez ciągłe diety z pewnością rozregulowała Pani swój organizm i wszelkie zmiany z kaloriamii nie dadzą żadnego efektu. Jak widać, ekspetymentowała Pani z wieloma dietami, a to wyniszcza organizm.
Konieczne jest racjonalne zywienie pod okiem dietetyka.
Zapraszam Pania do konsultacji:
ulewicznatalia@gmail.com

Witam,

Diety niskokaloryczne lub jednoskładnikowe nie są wskazane, często występuje po nich efekt jojo, o którym Pani wspomina. Ponadto nie dostarczają organizmowi odpowiedniej ilości energii i składników odżywczych do prawidłowej pracy. Dlatego żeby skutecznie zwalczyć zbędne kilogramy warto wprowadzić w życie zasady racjonalnego żywienia. Oto kilka wskazówek. Proszę jeść mniej a częściej (4-5 posiłków w ciągu dnia). Starać się, żeby przerwy między poszczególnymi posiłkami wynosiły 2,5 do 4h. Wypijać około 2l płynów dziennie oraz dbać o urozmaicenie diety spożywając produkty świeże wysokiej jakości. Proszę zwrócić na także uwagę na sposób przygotowywania posiłków - gotowanie w widzie, na parze, grillowanie, duszenie. Dieta powinna być źródłem pełnowartościowego białka, węglowodanów - najlepiej złożonych, tłuszczy - szczególnie roślinnych oraz warzyw i owoców.
Do ustalenia konkretnego bilansu kalorycznego niezbędny jest wywiad zdrowotno- żywieniowy. Warto również wprowadzić do codziennego życia trochę ruchu - tak jak Pani wspomina przełamać się. Nie musi się Pani zmuszać do form aktywności fizycznej jakich Pani nie lubi - można zacząć chociażby od codziennych spacerów.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia we wdrażaniu zmian

Witam serdecznie!
Zapotrzebowanie energetyczne zależy m.in. od płci, wieku, wzrostu, masy ciała, aktywności fizycznej i stanu zdrowia. Bez szczegółowych informacji ciężko ustalić prawidłową kaloryczność diety i wskazówki do niej.
Po ogólne wskazówki żywieniowe i przepisy zapraszam na http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam,
dietetyk Patrycja Sankowska

Witam Panią
Do wypowiedzi moich poprzedniczek, mogę dodać przykład najprostszego wzoru
do obliczania całkowitego dziennego zapotrzebowania kalorycznego-Pani bilansu kalorycznego.Oto wzór:
1) mnożymy naszą wagę x 24 = podstawowa przemiana materii, zwane BMR
2) BMR x współczynnik aktywności fizycznej (1,0 – 1,5)
1,0 – niska aktywność fizyczna – brak ćwiczeń, siedzący tryb życia,
1,1 – 1,2 – średnia aktywność fizyczna – ćwiczenia 3 razy w tygodniu, poza tym siedzący tryb życia,lub brak ćwiczeń fizycznych i stojąca praca
1,3 – 1,4 – wysoka aktywność fizyczna – codzienne ćwiczenia i praca stojąca,
1,5 – bardzo wysoka aktywność fizyczna – codzienne intensywne ćwiczenia i praca fizyczna.
Proszę pamiętać,że jest to tylko wzór, który może Pani pomóc obrać jakiś określony kierunek, w przygotowaniu jadłospisu ,nie zastąpi on jednak
profesjonalnego programu żywieniowego przygotowanego przez dietetyka.
Jeżeli potrzebne są Pani jakieś dodatkowe informacje proszę o kontakt pod nr tel.600042800.Pozdrawiam serdecznie.