Jak jest w szpitalu psychiatrycznym?

Jak jest w szpitalu psychiatrycznym? Jak mniej więcej wygląda dzień? Mam tam trafić i bardzo się boję. Mam depresję i nerwice. Czy dużo osób jest w pokoju? Boję się że ktoś mi coś zrobi, że są tam niebezpieczni ludzie. Mam ataki paniko czy dadzą mi tam leki uspokojajace? Inna kwestia jak mogę sama ubezpieczyć się na NFZ? Jakieś papiery wypełnić, gdzieś zadzwonić? Od dawna nie mam ubezpieczenia. Mam myśli samobójcze, cy w związku z tym przyjmą mnie od razu i czy trzeba tam brać swoje leki czy tam mi dadzą?

www.sferaterpaii.pl

Witam Panią serdecznie.

Nie pisze Pani z jakiego powodu ma niedługo być leczona w szpitalu psychiatrycznym. Z reguły takie leczenie zaleca prowadzący lekarz psychiatra. Wówczas wypisuje nam skierowanie do szpitala i należy się z nim zgłosić na izbę przyjęć.
Ubezpieczenie powinna Pani mieć od pracodawcy lub z urzędu pracy, rejestrując się tam jako osoba bezrobotna. Może być również Pani ubezpieczona przez współmałżonka w jego zakładzie pracy (jeżeli jest Pani zamężna).
W Lublinie mamy dwa ośrodki leczenia stacjonarnego: klinikę psychiatryczną lub szpital neuropsychiatryczny - zależnie od tego, gdzie kieruje Panią lekarz prowadzący.
Liczba osób na oddziale jest zależna od tego, czy jest Pani kierowana do kliniki, czy szpitala. W szpitalu oddziały są dosyć duże, a sale różne: 4 - 6 osobowe. Sale z reguły są tak dobierane, by osoby chore czuły się w miarą komfortowo. Chorzy niebezpieczni są izolowani.
Niewątpliwie dostanie Pani stosowne leki tam w szpitalu. Proszę mieć jednak ze sobą na kartce zapisane nazwy dotychczas branych preparatów oraz ich dawkowanie.
Dzień na oddziale psychiatrycznym wygląda podobnie, jak w każdym szpitalu: jest obchód, poranna toaleta, śniadanie, rozmowy z lekarzem, psychologiem, zajęcia plastyczne prowadzone przez terapeutów zajęciowych, spacery - wszystko dostosowane do aktualnego stanu psychicznego danej osoby.
Myślę, że bardzo ważne jest wsparcie Pani bliskich. Proszę poprosić rodzinę o pomoc w załatwieniu ubezpieczenia i dopytaniu Pani lekarza, kiedy należy się zgłosić do szpitala. Na wszystkie zadane przez Panią na portalu pytania może odpowiedzieć lekarz, który kieruje Panią do szpitala.

Małgorzata Danielewicz

www.terapia-psycholog.com.pl
www.psychoterapia.lublin.pl