Jak jest zawartość żelaza w szpinaku?

Czy szpinak ma dużo żelaza? Powszechna opinia taka jest, ale słyszałem, że to mit.
ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Szpinak nie jest dobrym źródłem żelaza w diecie, ponieważ składnik ten z uwagi na związanie ze szczawianami, jest przyswajalny w bardzo niewielkim stopniu.
Najlepszym źródłem pełnowartościowego żelaza w naszej diecie jest mięso. Występująca w nim forma chemiczna (żelazo hemowe)przyswajana jest w przewodzie pokarmowym w zdecydowanie większym stopniu (40%) niż w produktach roślinnych (żelazo niehemowe; przyswajalne w 20%)

W 100 g szpinaku jest 2,8 mg żelaza, więc nie jest to aż tak duża ilość. Poza tym żelazo z produktów roślinnych jest trudniej przyswajalne niż z produktów pochodzenia zwierzęcego.

Zawartość żelaza w szpinaku szacuje się na 2,4-2,8 mg na 100 g produkty i jest to stosunkowo duży poziom jak na warzywo. Jednak przyswajalność w produktów roślinnych jest niższa jeżeli porównamy ją z przyswajalnością żelaza z produktów zwierzęcych. Szpinak zawiera również dużo kwasu foliowego, potasu, magnezu, witaminy K, witaminy C i niestety kwasu szczawiowego i fosforanów.

Witam serdecznie,
Zawartość i dostępność żelaza w szpinaku jest podobna jak w innych zielonych roślinach. Mit o bardzo wysokiej zawartości żelaza, wziął się stąd, że podczas badania zawartości żelaza w szpinaku, omyłkowo przesunięto przecinek w wyniku, przez co poszła wieść, że w szpinaku jest mnóstwo danego pierwiastka.
Więcej żelaza niż w szpinaku znajdziemy m.in. w płatkach owsianych, melasie, śliwkach suszonych. Szpinak wcale nie zawiera dużo żelaza dodatkowo jego przyswajalność maleje wraz z ograniczeniem witaminy C w naszej diecie.
W razie jakichkolwiek pytań zapraszam na bez\płatną konsultację dietetyczną tel 506225670
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk

Mgr Anna Czyż Dietetyk, Bydgoszcz

W stosunku do typowych produktów bogatych w żelazo (czerwone mięso, nasiona roślin strączkowych, pestki dyni, kakao, zarodki pszenne) jest go tam niewiele. Wśród warzyw poza szpinakiem żelazo znajduje się także w burakach, boćwinie, brukselce, brokułach, warzywa te warto łączyć z produktami bogatymi witaminę C, aby uzyskać lepszą przyswajalność żelaza.