Jak jeszcze można pomóc komuś kto od 15 lat leczy się na depresję, zaburzenia lękowe

Jak jeszcze można pomóc komuś kto od 15 lat leczy się na depresję, zaburzenia lękowe, natrectwa, derealizacje i depersonalizacje. Za sobą ok 10 pobytów w szpitalach psychiatryczny Ch różnych także prywatnych klinikach oraz oddziałach dziennych. Psychoterapia niemożliwa - z pacjentem nie ma kontaktu, jest na pamersach, trzeba go karmić. Wszystkie inne choroby np fizyczne czy psychoza wykluczone. Pacjent ma podawane suplementy. Jest świadomy i rozumie co się dookoła dzieje a znikomy kontakt wynika z faktu że jest tak słaby że nie jest w stanie mówić. Były robione różne badania ale lekarze stwierdzili że to po prostu wyjatkowo ciężka depresja. Leki przez te 15 lat wypróbowane już wszystkie, także te najnowsze i z zagranicy. Elektrowstrzasy były kilkukrotnie ale lekarze powiedzieli ze juz więcej ich nie przeprowadza bo nie ma żadnej poprawy a przeciwnie jest jeszcze gorzej bo są skutki uboczne a poza tym to pacjent jest na to za młody. Była światłoterapia, dzwiekoterapia i aromaterapia, leczenie dotykiem i komediami. Chyba nie muszę dodawać że w takim stanie terapia nie ma zastosowania bo pacjent się nie odzywa. Mimo wszystko przyjeżdża terapeuta i to on mówi. Co jeszcze można zrobić. Proszę nie odsyłać do lekarzy bo oni już nie wiedzą, pacjent jest lekooporny. Gdybym miała do kogo się zwrócić to nie pytałabym tutaj

Witam. Czytając Pani pytanie odnoszę wrażenie, że właściwie zostały już wykorzystane wszystkie dostępne metody leczenia, obawiam się, że ja nic więcej nie doradzę w kwestii leczenia depresji. Jedyne, co mogę, to doradzić przeanalizowanie stanu odżywienia tej młodej osoby, która jest w wieku, w którym organizm intensywnie się rozwija. Wspomniała Pani, że ta osoba jest bardzo słaba fizycznie, przyjmuje suplementy - nie wiem, co ma Pani na myśli, czy preparaty witaminowe, czy może także preparaty odżywcze takie jak np. Nutridrink, które pomagają w przeciwdziałaniu niedożywieniu? Zwróciłam na to uwagę nie dlatego, że właściwe odżywienie czy dieta mogą wyleczyć z depresji, bo to niemożliwe, ale dlatego, że bez niego w jakiejkolwiek chorobie, także w depresji, organizm nie będzie miał energii i siły. Myślę, że warto na ten aspekt zwrócić uwagę, także jeżeli waga tej młodej osoby nie odbiega ani w górę ani w dół od normy, ponieważ w pewnych okolicznościach nie trudno o niedobory żywieniowe. Jeśli istnieje taka potrzeba warto skorzystać z porady dietetyka.
Pozdrawiam życzą dużo siły i powodzenia, Małgorzata Mróz, tel. 661 033 392
e-mail m.mroz@psychoterapeuta-slask.pl