Jak karmić dwuletniego alergika?

Dzień dobry, mam pytanie. Mam problem z dzieckiem 2,5-letnim. Strasznie choruje, ciągle anginy, oskrzela, mały przyrost masy ciała - waży 10800. Robiliśmy testy z krwi, które bardzo dużo nas kosztowały. Wyszło że jest uczulona na jajka, ziemniaki, buraki, wołowinę, wieprzowinę, miętę, owies, liść laurowy, por, pomidory, gluten, białko. Nie mam pojęcia, co dalej. Nie znam żadnych przepisów i co dalej z tymi anginami, żeby były dwa razy w miesiącu albo co 6 tygodni i co 2 tygodnie antybiotyk. Nie chce jeść. Proszę o pomoc, o jakieś przepisy! Dziękuję, czekam na odpowiedź.

KOBIETA, 3 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!

Podstawą leczenie alergii jest unikanie, jeżeli jest to tylko możliwe substancji uczulającej i to właśnie od tego należy rozpocząć. Jeżeli dieta eliminacyjna nie przyniesie efektu po kilku miesiącach i dolegliwości pod postacią nawracających infekcji nadal będą towarzyszyły dziecku wskazane będzie poszerzenie diagnostyki.

Natomiast jeżeli chodzi o dietę z ograniczeniem glutenu, to musi Pani przede wszystkim wiedzieć co ten gluten zawiera - jest to substancja występująca we zbożach - pszenica, owiec, żyto, jęczmień. Tak więc w sklepach należy poszukiwać produkty wolne od tych składników - na opakowaniach symbolizuje to przekreślone źdźbło zboża. Jeszcze do niedawna produkty te były dostępne w nielicznych sklepach ze zdrową żywnością, obecnie są dostępne nawet w dużych sieciach sklepowych. Bezpieczna w użyciu jest również mąka kukurydziana, którą należy zastępować naszą tradycyjną mąkę.

Polecam Pani stronę poświęconej tej tematyce - na niej umieszczone są nie tylko informacje o diecie i przepisy, ale również opisy choroby, czy nawet kursy gotowania: http://www.dietabezglutenowa.pl.

Natomiast jeżeli chodzi o leczenie anginy - musi Pani być stanowcza, jeżeli lekarz zalecił antybiotykoterapię powinna Pani jednak lek podać - warto również porozmawiać na ten temat ze swoim pediatrą, może byłaby szansa na stosowanie antybiotyków w innej formie czy o innym smaku.

Czeka Panią bardzo ciężka praca, bo życie z alergią nie jest proste, wymaga wiele wyrzeczeń, jednak zdrowie dziecka jest bezcenne i każdy trud jest tego warty.

Życzę wszystkiego dobrego.
Pozdrawiam