Jak karmić roczne dziecko z AZS?

Witam, dziś odwiedziłam lekarza, który stwierdził u 13-miesięcznego dziecka AZS. Od około miesiąca pojawiła jej się plamka (tak na środku piszczeli), a także z tyłu na udach kilka małych czerwonych plamek, kąpałam ze skrobią i fioletem, smarowałam maścią witaminową, jak również aloesem. Ani ja ani mąż nie jesteśmy alergikami, chyba że nie wiemy o tym po prostu. Mała jest na mleku bebiko 3, otrzymuje 2x mleko ok. 200ml, 1x kaszkę z owocami lub chlebek z mięskiem drobiowym lub jajecznicę, 1x zupkę warzywną i 1x tzw drugie danie (z rybą/mięskiem: wołowiną, cielęciną, drobiem). Około miesiąc temu dostała czekoladę i od czasu do czasu jej podawałam, zastanawiam się czy właśnie to nie czekolada. Miodu i orzechów jeszcze nie dostawała. Przy AZS w jej wieku nie wiem, czym zastąpić mleko lub jakie dać zastępcze, czy wszystkie produkty czyli również rybę i mięso wołowe, cielęce i chleb wyeliminować od razu? Nie wygląda to u niej na skórze jakoś strasznie, aczkolwiek mnie jako matkę te plamki denerwują.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!
Atopowe zapalenie skóry faktycznie jest chorobą związaną z alergią. Pomimo iż częściej obserwuje się to schorzenie u dzieci rodziców, którzy sa alergikami, to choroba może ujawnić się także u dziecka z rodziny bez obciążeń.
Przyczynami ujawnienia się atopowego zapalenia skóry może być spożywany pokarm, ale także substancje z którymi dziecko na co dzień się styka - np. mydło, proszek do prania lub płukania, kosmetyki. Uważam, że te czynniki powinno się wykluczyć jako pierwsze i zastanowić się czy w ostatnim czasie nie zmienili Państwo np. proszku do prania. Proponuję stopniowo zastępować proszki, kosmetyki specjalnymi środkami przeznaczonymi dla alergików - czyli np. emulsje do mycia (np. z Oilatum, Emolium), proszki do prania (może być po prostu wersja sensitive, dotyczy to także płynu do płukania). Warto stosować przewiewne bawełniane ubrania, unikać drapiących - np. swetrów, koców, narzut.
AZS nie oznacza, że bezwzględnie konieczne będzie odstawienie mleka lub innych produktów. Z pewnością czasowo należy zrezygnować z podawania dziecku czekolady (oraz innych produktów zawierających kakao), gdyż jak słusznie Pani zauważyła, to także mógł być bodziec do wyzwolenia objawów alergii.
Konieczna jest obserwacja - jeżeli wysypka będzie nasilać się pod niektórych pokarmach może to oznaczać, że mają swój udział w wyzwalaniu objawów choroby i należy je wyeliminować z diety.
Konieczne jest także dbanie o prawidłowe nawilżanie skóry - specjalne preparaty do skóry atopowej i regularne kontrole u lekarza dermatologa /alergologa.
Pozdrawiam.