Jak kontrolować osobę uzależnioną od leków?

Witam moja mama jest uzalezniona od tabletek i nie wiem jak jej pomoc.Problem w tym,ze przebywa za granica i nie jestem w stanie jej kontrolowac.Mama nie widzi,ze ma problem i nie chce sie leczyc.Ostatnio byla na odwyku w czerwcu niestety nic nie pomoglo.

Lek. Renata Ĺawniczek-KamiĹska

Dzień dobry

dopóki mama nie będzie chciała się leczyć Pani kontrola nie będzie skuteczna

proponuję powtórzenie leczenia w Oddziale Uzależnień

warto aby skorzystała Pani z konsultacji u Psychologa w Poradni Leczenia i Terapii Uzależnień celem edukacji odnośnie postępowania z osobą uzależnioną ( w Pani sytuacji chodzi o lekowe uzależnienie mamy)
Pozdrawiam

W leczeniu uzależnienia od leków psychotropowych, nasennych najczęściej najpierw zalecana jest wizyta u psychologa, celem poznania powodów uzależnienia (bliższemu przyjrzeniu się problemowi), zobaczenia w jakim stanie pacjent się znajduje. Być może mama ma tam na miejscu jakąś zaprzyjaźnioną osobę, która udałaby się z nią na taką wizytę. Druga kwesta to kwesta posiadani leków jakie zażywa - kto je przepisuje i z jakiej grupy leków pochodzą. Mama jako osoba uzależniona wypiera problem, dlatego nie widzi potrzeby pomocy - dlatego ważne jest posiadanie obok siebie osoby która będzie głośno mówiła o jej uzależnieniu - celem zabrania jej komfortu zażywania leków.
Może warto wysłać mamie taką autodiagnozę:

Jeśli jesteś uzależniony od leków:

zwróć uwagę na szereg dolegliwości towarzyszących przyjmowaniu leków (może dostrzegasz, że się nasilają i coraz bardziej uniemożliwiają Ci funkcjonowanie)
sprawdź jak wyglądają Twoje relacje z bliskimi (może chciałbyś by wyglądały inaczej),
zwróć uwagę na swoje zdrowie (zrób sobie badania),
zastanów się czy nie chcesz skorzystać z fachowej pomocy,
pamiętaj, że leki należy odstawiać stopniowo; najlepiej pod opieką lekarza i psychoterapeuty,
pamiętaj, że im dłuższy czas i ilość spożywanego leku tym trudniej go odstawić,
pamiętaj, że z czasem rośnie tolerancja na lek co powoduje powrót pierwotnych objawów, często nasilonych.