Jak kontrolować siebie?

Jak kontrolować siebie, gdy ma się skłonności do picia patologiczneg? Czy tylko unikanie wysokoprocentowych alkoholi może pozwolić na uniknięcie nadużywania?

Witam Pana Serdecznie,

Skoro są skłonności do "picia patologicznego", to potrzebna jest silna wola i wgląd w siebie.
A samo "unikanie wysokoprocentowych alkoholi" niestety nie spowoduje uniknięcia nadużywania.

Proszę zadbać o siebie i już teraz rozważyć podjęcie terapii w Poradni uzależnień.

Życzę Panu tylko skutecznego zadbania o siebie,
Irena Mielnik-Madej

Witam serdecznie,

Nadużywanie alkoholu i kontrolowane picie są często promowane jako możliwe do połączenia. Jednakże z punktu widzenia psychologii, w sytuacji uzależnienia od substancji psychoaktywnych/alkoholu, zaleca się pozostanie w abstynencji. Jest to trudne dla osoby uzależnionej, dlatego warto by zgłosił się Pan na terapię do terapeuty uzależnień. Trudności zostaną właściwie zdiagnozowane i zostanie zaplanowany proces terapeutyczny. Taka pomoc jest możliwa drogą prywatną bądź na NFZ - na pewno w miejscu, w którym Pan mieszka jest wiele miejsc, gdzie osoby uzależnione mogą skorzystać bezpłatnie z terapii.

Życzę wytrwałości.
Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA