Jak kontynuować przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych po dwunastodniowej przerwie?

Witam, przez około 2 lata regularnie przyjmowałam pigułki N***. W ubiegłą niedzielę powinnam była przyjąć pierwszą pigułkę z nowego blistra, ale zorientowałam się, że skończyły mi się pigułki. Byłam przekonana, że mam jeszcze jeden blister, ale niestety nie mam. Dopiero dziś - w piątek - dostałam nową receptę. To oznacza, że zamiast 7-dniowej normalnej przerwy zrobiłam sobie 12-dniową przerwę. Chcę kontynuować stosowanie pigułek, ale nie wiem, jak je teraz zażywać. Kiedy powinnam przyjąć pierwszą pigułkę? Poczekać do kolejnego okresu i przyjąć ją pierwszego dnia miesiączki? Proszę o pomoc!

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

W tej sytuacji może Pani rozpocząć stosowanie tabletek dowolnego dnia. Jednak przez pierwsze 7 dni powinna Pani wstrzymać się od współżycia lub stosować dodatkowo prezerwatywę, gdyż zabezpieczenie w tym okresie może jeszcze nie być pełne.

Pozdrawiam serdecznie!