Jak leczy się nadciśnienie?

 Witam. Mam pytanie. Mój mąż ma ciśnienie 150/110 tzn. że ma nadciśnienie. Ma 38 lat ma lekką nadwagę, ale ogólnie dobrze się czuje, nie narzeka na ból głowy, czasami spożywa alkohol. Proszę mi powiedzieć jak to leczyć, wiem na pewno, że powinien przejść na dietę, powinien nie używać używek no i trochę sportu. Proszę mi powiedzieć czy to groźne i jak to leczyć. Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Wartość ciśnienia Pani męża rzeczywiście obliguje do skierowania się do poradni kardiologicznej do specjalisty. Proszę bowiem pamiętać, że nadciśnienie to podstępna choroba, bardzo często nie dająca żadnych objawów, a której wynikiem są bardzo liczne powikłania, z nagłym zgonem sercowym włącznie.
Współczesna terapia nadciśnienia tętniczego obejmuje dwie metody, które najczęściej stosuje się równocześnie:
- leczenie niefarmakologiczne - redukcja masy ciała, ograniczenie spożywania soli kuchennej, ograniczenie spożycia alkoholu, zwiększenie aktywności fizycznej, zaprzestanie palenia tytoniu, nauka redukcji i rozładowywania stresu,
- leczenie farmakologiczne, czyli regularne przyjmowanie leków obniżających ciśnienie tętnicze krwi.
Decyzja o leczeniu i wyborze terapii ustalana jest indywidualnie dla każdego pacjenta przez specjalistę kardiologa.