Jak leczyć ataki paniki u mojego chłopaka?

Moj chlopak ma dziwne napady paniki twierdzi ze wszystko go stresuje a zwlaszcza ja I bycie ze mna od tego stresu nie ma energii na nic.Mowi ze tak mu zalezy I sie stara ze odczuwa stres rzez co nie raz chcial zakonczyc nasz zwiazek mimo ze nie chce.Ma napady tez w innych stresujacych sytuacjach jednak ja dzialam na niego najbardziej.W trakcie napadow trzesie sie ciezko oddycha placze chowa sie pod koldre albo chowa twarz w poduszke jest tez dla mnie oschly nie zwraca uwagi I twierdzi ze musi sie izolowac coraz czesciej zdarza mu sie byc chamskim albo mowic ze boi sie ze mi cos zrobi bo nad soba nie panuje.Byl czas ze bylo normalnie spedzalismy duzo czasu był wesoly staral sie teraz jest przygnebiony nie ma sily ba nic I bardzo cierpi.Dodam ze w domu kiedys wywierano na nim duza presje i izolowal sie od rodzicow a w mlodym wieku wyprowadzil od nich.Kiedy proponuje pojscie do lekarza krzyczy na mnie ze nie bedzie tam szedl a tym bardziej jadl zadnych tabletek. Co robic ?

Dzień dobry,
Niestety Pani chłopak powinien podjąć leczenie zarówno u psychiatry, jak i psychologa psychoterapeuty i to bardzo dobrze, że namawia go Pani na to. W przypadku zaburzenia lękowego z napadami paniki najskuteczniejsza jest terapia poznawczo - behawioralna i taką też polecam. Doradzam również książkę pod tytułem "Lęk i fobia. Praktyczny podręcznik dla osób z zaburzeniami lękowymi" autorstwa Edmund J. Bourne, Wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego (dostępna m.in. w księgarniach internetowych). Jest to książka napisana dla pacjentów jako forma autoterapii zalecana często przez terapeutów poznawczo - behawioralnych do czytania. Nie zastąpi jednak terapii z terapeutą i o tym należy pamiętać. Sądzę, że byłby to dobry prezent dla Pani chłopaka. Zamiast namawiać go na spotkanie z psychiatrą może warto zacząć od psychoterapeuty, który nie przepisze tak bardzo niechcianych leków. Jeśli to nie pomoże to może Pani zaproponować mu rozpoczęcie terapii w formie online. Nie będzie musiał nawet wychodzić z domu i być może rozmawiając przez skype z terapeutą we własnym pokoju będzie się czuł bardziej komfortowo i anonimowo. Jeśli to nadal okaże się nieskuteczne a byłby zaciekawiony prezentem książką to wtedy może mu Pani wytłumaczyć, że sposób myślenia i metody w niej opisane są wykorzystywane przez terapeutów poznawczo - behawioralnych, którzy naprawdę pomagają przy zaburzeniach lękowych. W ostateczności może Pani sama udać się do terapeuty i/lub zacząć czytać książkę celem omówienia strategii pomocy i namówienia go na terapię. Mam nadzieję, że moje pomysły się przydadzą i Pani chłopak w końcu podejmie leczenie.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/