Jak leczyć bardzo czerwony, bolesny język?

Dobry Wieczór moją mame od paru dni boli język i jest cały czerwony i to nawet bardzo czy powinna udać się z tym do lekarza? czy może jest lek ktory mogl by jej pomoc

Witam,
przyczyn bolesności, zaczerwienienia czy pieczenia języka może być sporo. W celu dokładnej oceny sytuacji radzę udać się do lekarza stomatologa periodontologa, który zajmuje się leczeniem chorób błony śluzowej jamy ustnej.

Wśród przyczyn wymienionych przez Panią dolegliwości mogą być urazy, podrażnienie w wyniku spożycia jakiegoś pokarmu, reakcje alergiczne, zmiany o typie aft, awitaminozy, niedobory żelaza, kwasu foliowego, zakażenia, choroby ogólne (np.refluks), zespół pieczenia jamy ustnej.
Czy występują choroby ogólne? Czy była ostatnio robiona morfologia? Czy wystąpienie bolesności i zaczerwienienia są Panie w stanie z czymś powiązać (zjedzenie czegoś, zastosowanie jakiegoś leku itp)? Czy język jest gładki?

W celu przeprowadzenia pełnej diagnostyki konieczne będzie zebranie dokładnego wywiadu oraz wykonanie badań dodatkowych by wykluczyć lub potwierdzić możliwe rozpoznania.

Na pewno radziłabym unikać stosowania preparatów zawierających alkohol (płukanki do ust, roztwory do smarowania, żele mające w składzie alkohol). Płukanie rumiankiem, stosowanie środków powlekających błonę śluzową (np.zagotowane ziarna siemienia lnianego) mogą pomóc. Ale konieczna jest wizyta u stomatologa i znalezienie przyczyny.

Pozdrawiam