Jak leczyć ból kolan u 31-letniej osoby?

Ból kolan zaczął się ok 4 lat temu. Kiedyś bardzo aktywna (siłownia, basen, bieganie) Po wizycie u ortopedy stwierdzono entezopatię przyczepu rzepki mięśnia czworoglowego uda. Zalecenie fizjoterapii oraz zabieg wstrzyknięcia osocza bogatopłytkowego (kolano prawe) po ok roku fizjoterapii brak poprawy. Zrezygnowana przerwałam walkę. Ból nie ustępuje i zdecydowałam się znowu działać. Wyniki badania MR sprzed kilku dni BARDZO proszę o interpretację. Badanie MR kolana prawego wykonano w sekwencjach SE (obrazy T1-zależne) TSE (obrazy T2-zależne i PD zależne Fat-Sat)I MEDIC w płaszczyznach czołowych strzałkowych i poprzecznych. Ognisko hiperintensywne w obrazach PD-zal. fs średnicy 0,3 cm widoczne jest w środkowej części chrząstki stawowej rzepki. Śródtkankowe naciągnięcie więzadła pobocznego strzałkowego. Delikatne śródtkankowe naciągnięcie przyczepu tylnego (udowego) troczka przyśrodkowego rzepki. Drobne ognisko hiperintensywne w środkowej części trzonu łąkotki przyśrodkowej - najpewniej degeneracyjne. Wysepka kostna średnicy 0,7 cm widoczna jest w przynasadzie dalszej kości udowej na poziomie kłykcia bocznego. Poza tym obraz obu łąkotek, aparatu więzadłowego, pozostałej chrząstki i jamy stawowej, struktur kostnych i mięśniowych kolana prawego w normie. Badanie MR kolana lewego wykonano w sekwencjach SE (obrazy T1-zależne) TSE (obrazy T2-zależne i PD zależne Fat-Sat)I MEDIC w płaszczyznach czołowych strzałkowych i poprzecznych. Nierówne zarysy chrząstki tylnej powierzchni rzepki z obecnością skupiska drobnych ognisk podwyższonego sygnału w obrazach PD-zal. fs w środkowej części chrząstki. Obraz chondromalacji rzepki II stopnia nieco bardziej nasilonej niż po stronie prawej. Śródtkankowe naciągnięcie przyczepu bliższego wiązadła pobocznego strzałkowego. Drobne ogniska podwyższonego sygnału w trzonie łąkotki przyśrodkowej - sięgają powierzchni torebkowej MM oraz dolnej powierzchni stawowej łąkotki - zmiany degeneracyjne z cechami niewielkiego pęknięcia. Poza tym obraz łąkotki bocznej, aparatu więzadłowego, pozostałej chrząstki i jamy stawowej, struktur kostnych i mięśniowych kolana lewego w normie. R: chondromalacja obu rzepek, II stopień - nieco bardziej zaznaczona po stronie lewej; naciągnięcie bliższego odcinka LCL po stronie lewej i całego LCL po stronie prawej; drobne ogniska degeneracji trzonów obu łąkotek przyśrodkowych z cechami niewielkiego pęknięcia po stronie lewej.

Lek. Tomasz Budlewski

konieczna wizyta u lekarza ortopedy i ustalenie dalszego postępowania diagnostyczno-leczniczego.