Jak leczyć boreliozę i jakie badanie wykonać?

Witam! Mój mąż został ukąszony przez coś ponad 6/7 tygodni temu. Nie zwracał na to uwagi, aż do momentu, kiedy zauważyliśmy rumień charakterystyczny przy ukąszeniach kleszczy. To było 5 dni temu. Jako że mieszkamy w Anglii, lekarz prowadzący nie był nawet zorientowany jak postąpić. Skorzystał z informacji zamieszczonych w Internecie. Od kilku dni (4 dni) bierze więc antybiotyk - doksycyklinę 100 mg 2 x dziennie. Nie przepisano mu żadnych tabletek osłonowych. Zalecono branie antybiotyku przez 2 tygodnie. I skierowano na badania krwi, ale lekarz nie był w stanie zakreślić, jakie badania są potrzebne. Zostawiono więc decyzję laboratorium. Wyniki mają być do 7 dni. Moje pytania są następujące: czy ta dawka leku jest wystarczająca? Mąż waży ok. 98 kg i ma 38 lat. Czy nie powinien przyjmować leku dłużej? Czy wiadomo jakie leki osłonowe przyjmować, które są dostępne na terenie UK? Czy te badania krwi na tym etapie coś wskażą? Kiedy ponowić badania? Jakie to badania mają być? Bardzo proszę o pomoc.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

We wczesnym etapie boreliozy lub w momencie ugryzienia przez kleszcza stosuje się zazwyczaj 100 mg doksycykliny dwa razy dziennie przez 21 dni.
Jeżeli mamy potwierdzoną boreliozę lub wystąpi rumień wędrujący wtedy należy stosować wspomniany lek w dawce po 200 mg dwa razy dziennie przez 6 tygodni.
Są 3 testy, które robimy aby potwierdzić bądź wykluczyć boreliozę: test ELISA, Western Blot w klasie IgG i IgM i test metodą PCR.
W Polsce najczęściej wykonujemy test Western Blot bądź metodą PCR.

Pozdrawiam!