Jak leczyć boreliozę oraz bóle stawów i mięśni?

Żona jest po 30 dniach kuracji antybiotykowej. Również wcześniej (2 miesiące) przez 21 dni dostawała kroplówkę. Obecnie nasilają się bóle stawów i mięśni. Co robić, jak leczyć?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

Pana opis jej bardzo mało precyzyjny - warto byłoby uwzględnić w pytaniu także nazwy i dawki leków, które otrzymywała żona, określić co zawierała kroplówka oraz przede wszystkim opisać przebieg choroby od początku do chwili obecnej. Jakie ewentualne badania zostały wykonane do tej pory i jak żona reagowała na dotychczasowe leczenie.

W boreliozie możemy mieć do czynienia z bólami stawów w postaci narządowej (występujące od kilku tygodni do kilku miesięcy po zakażeniu), dotyczy zwykle jednego stawu. Nieleczone może przechodzić w zapalenie przewlekłe.

Terapia pierwszego rzutu w zapaleniu stawów w obrazie boreliozy z Lyme to antybiotykoterapia 2-4 tygodniowa jedną z substancji: amoksycyliną lub doksycykliną.  Niekiedy nawroty objawów są wskazaniem do powtórzenia antybiotykoterapii.
W przewlekłym zapaleniu stawów stosuje się leczenie objawowe: leki przeciwbólowe oraz ewentualne odbarczenie stawu przez nakłucie. Warto też wykluczyć inne możliwe przyczyny występowania dolegliwości.

Pozdrawiam serdecznie!