Jak leczyć chondromalację rzepki?

od kilku lat leczę się na chondromalację rzepki, od kilku lat diagnozowaną mam chondromalację III/IV stopnia. Chciałbym dowiedzieć się czy możliwa jest samoistna regeneracja chrząstki w stawie i czy chondromalacja może się cofnąć ( czy z III stopnia może się cofnąć np do II). co oznacza zapis w wyniku TK kąt bruzdy międzykłykciowej 151 stopni odległość TT-TG 14mm, troczek przyśrodkowy niejednorodny oraz widoczne zakontrastowanie kaletki brzuchato- błoniastej czy oznacza to coś nieprawidłowego?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Proszę skonsultować się z ortopedą. Mamy do zastosowania trzy sposoby leczenia: Leczenie operacyjne - chondroplastyka (usuwanie uszkodzonej powierzchni chrzęstnej do granicy zdrowej chrząstki) , wypełnianie ubytków w powierzchni stawowej biomateriałami (włókninami węglowymi , hyalografty). Leczenie farmakologiczne – niesterydowe leki przeciwzapalne, leki sterydowe oraz leki poprawiające metabolizm chrząstki. Leczenie nieoperacyjne – fizykoterapia (elektroterapia , ultradźwięki , laseroterapia , diatermia krótkofalowa , leczenie zimnem , leczenie ciepłem) , wzmacnianie mięśnia czworogłowego uda oraz ograniczenie intensywności aktywności fizycznej , używanie stabilizatora stawu kolanowego, który go odciąża.