Jak leczyć chorobę Baretta?

Temat: Leczenie przełyku Barretta i przepukliny rozworu przełykowego. Na przestrzeni ostatnich kilku lat wyniki gastroskopii wskazują rozrost przełyku Barretta oraz przepukliny rozworu przełykowego, czym jestem zaniepokojony. Proszę mi poradzić czy dalej mam tylko przyjmować leki i kolejne badania gastroskopowe i histopatologiczne, czy może powinienem podjąć działania w kierunku bardziej radykalnych metod leczenia?

Oto moje objawy i wyniki badań: - Od 25 lat przyjmowałem sporadycznie, a potem coraz częściej leki od nadkwasoty i zgagi. - W wyniku pojawiającego się coraz częściej refluksu w marcu 2008 roku wykonano mi badanie gastroskopowe, gdzie stwierdzono: pojedyncze poprzeczne owrzodzenia z podejrzeniem Barretta. (Zastosowano leczenie - Controloc, a następnie od wiosny 2010 r. przyjmowałem - Renazol 30 mg w ilości 2 - 0 - 1.) - W październiku 2010 r. wynik gastroskopii był następujący: śluzówka przełyku w dolnej części różowa typowa dla przełyku Barretta (C2M3). Cechy przepukliny rozworu przełykowego. Śluzówka żołądka zaczerwieniona. Odźwiernik i opuszka XII-cy kształtne o prawidłowej śluzówce. DGN. Przełyk Barretta C2M3. Przepuklina rozworu przełykowego. Gastropatia powierzchowna. Test ureazowy-dodatni. Wynik badania histopatologicznego: okolica: przełyk (T-62000). Obraz mikroskopowy odpowiada - tzw. klasycznej postaci przełyku Barretta (z metaplazją żołądkową i jelitową).

W grudniu 2011 r. wyniki gastroskopii są następujące: Śluzówka przełyku z nadżerkami w okolicy nadwpustowej o długości do 2 cm zlewającymi się. Cechy przełyku Barretta C3M5 wg klasyfikacji praskiej. Przepuklina rozworu przełykowego. Pobrano wycinki 6x. Śluzówka żołądkowa zaczerwieniona. Odźwiernik i opuszka XII-cy kształtne o prawidłowej śluzówce. DGN. Zapalenie przełyku w st C wg LA. Przełyk Barretta C3 M5. Przepuklina rozworu przełykowego Gastropatia powierzchowna. Test ureazowy - ujemny. Wyniki badania histopatologicznego: okolica: przełyk-okolica nadwpustowa. Obraz mikroskopowy odpowiada-przełykowi Baretta; bez cech dysplazji. Leczenie: Controloc 40 mg w dawkach 2x2 i Zirid 50 mg w dawkach 3x1, które do tej pory przyjmuję.

Nadmieniam, że nadal mam refluks przynajmniej raz dziennie, pomimo stosowania dość radykalnej diety. W dodatkowej informacji o mnie podaję: - od 10 lat przyjmuję leki od nadciśnienia - (mam ciśnienie unormowane), - w styczniu 1983r. operacyjne usunięcie kamienia nerkowego, - wrzesień 2005 r.- rak gruczołu krokowego - wykonano zabieg prostatektomii radykalnej, - w maju 2011 r. stwierdzono u mnie badaniem USG Dopplera zakrzepicę żyły podkolanowej, po zastosowaniu leczenia w listopadzie 2011 r. w badaniu USG Dopplera stwierdzono prawidłowy przepływ krwi, - mój wiek 70 lat, waga 68,5 kg, czynny sportowo. Chciałbym jeszcze uzyskać informacje jaka jest możliwość leczenia przełyku metodą HALO i jak uzyskać właściwy kontakt do właściwych specjalistów?

Z poważaniem.

Witam serdecznie!

Choroba Baretta jest stanem przedrakowym, co oznacza że choroba może przejść w chorobę nowotworową. Z tego wynika fakt tak częstych badań gastroskopowych z pobieraniem wycinków histopatologicznych. Świadczy to o kompetencji lekarzy, którzy Pana prowadzą. Natomiast metoda leczenia tej choroby metodą HALO polega na ablacji, czyli usunięciu za pomocą prądu o odpowiedniej częstotliwości, zmienionej chorobowo tkanki. Jest to metoda stosunkowo mało inwazyjna, zabieg jest krótki i trwa zwykle około 30 minut. Najczęściej w tym samym dniu pacjent może powrócić do domu. Powikłania występują sporadycznie. Pana stopień zaawansowania pozwala na wykonanie zabiegu. Natomiast przepuklina rozworu przełykowego może wpłynąć na kwalifikację do zabiegu oraz na skuteczność leczenia. Proszę porozmawiać na ten temat ze swoim prowadzącym gastrologiem. Jeżeli chodzi o kontakt do właściwych specjalistów, to leczeniem tego schorzenia metodą HALO zajmują się specjaliści z łódzkiego Szpitala Klinicznego.

Pozdrawiam