Jak leczyć chorobę Von Willebranda?

Witam, Mam pytanie: w wieku 10 lat zdiagnozowali u mnie chorobę Von Willebranda. Nigdy nie byłam na to leczona, czy to może samoistnie przejść ? Czy są jakieś powikłania jesli się tego nie leczy? Dziś mam 23 lata i ostatnio mam bardzo duze skoki ciśnienia, zawroty głowy, szumy w uszach, drętwienie rąk... Czy to może mieć ze sobą jakieś powiązanie?

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, choroba von Willebranda jest chorobą nieuleczalną i polega na zaburzeniu krzepnięcia krwi spowodowanym niedoborem lub brakiem tzw. czynnika von Willebranda. Ew. leczenie stosuje się w zależności od objawów oraz stopnia niedoboru czynnika i powinno być prowadzone pod kontrolą hematologa, do którego sugeruję się zgłosić. Brak leczenia może skutkować występowaniem spontanicznych krwotoków. Opisywane dolegliwości raczej nie mają bezpośredniego związku z chorobą von Willebranda, ale wymagają również kontaktu z lekarzem, w pierwszej kolejności z lekarzem rodzinnym.