Jak leczyć ciągłe duszności?

Witam. Od ponad 3 miesiecy mecza mnie ciagle dusznosci i zastanawiam sie czy moga byc spowodowane stresem/ nerwica? Ok 6 miesiecy temu nagle i burzliwie rozpadl sie moj 6 letni zwiazek. Ok 2 miesiecy pozniej zaczely sie u mnie calodzienne dusznosci/ niemoznosc nabrania pelnego oddechu. Gdy staram sie nabrac gleboki oddech mam wrazenie jakby pluca byly za male. Mam tez odczucie zwezonych/ zcisnietych oskrzeli po lewej stronie, przy wydechu czesto delikatny swist, czasem gluche kaszlniecie poniewaz odczowam tez drapanie w tym miejscu. Czesto tez mam uczucie ciezaru na klatce i nie moznosc oddychania przepona ( nie moge calkowicie "wypchnac" brzucha. Dzusznosci sa mniejsze gdy siedze i prawie ustaja w pozycji lezacej. Mialam RTG klatki, ECG, gasometrie i badania krwi ( wlacznie z tarczyca i zelazem) oraz badanie PEF (ale bez calej spirometri) - wszystko ok. Kilka razy zdazylo mi sie odczowac mocniejsze / silniejsze bicie serca i przy jednej okazji ( po klotni) tapnelo tak mocno ze myslalam ze mialam zawal, dusznosci tez sie wtedy nasilily. Wiem ze moga to byc objawy nerwicy ale martwi mnie to uczucie scisku w oskrzelach i dlatego zastanawiam sie czy stress/ nerwica moze powodowac skurcz oskrzeli trwajacy ponad 3 miesiace? Jesli tak - czy sa jakies leki ktore pomoglyby je rozluznic? Jesli nie - jakie badanie powinnam wykonac jako nastepny krok ? Dodam tez ze w przeszlosci duzo palilam, pozniej rzucilam nalog na 3 lata ale po rozstaniu palilam znowu przez 2 miesiace. Z gory dziekuje za odpowiedz.
KOBIETA, 34 LAT ponad rok temu

Badania w RZS

W przypadku podejrzenia reumatoidalnego zapalenia stawów należy poddać się szczegółowej diagnostyce. Profil reumatyczny to badania, które pozwalają zdiagnozować choroby reumatyczne. Na wszelkie pytanie odnoszące się do badań odpowiada dr n. med. Maria Rell-Bakalarska.

Witam,
zalecana jest konsultacja pulmonologiczna. Podłoże psychogenne należy leczyć systematycznie metodą psychoterapii, polecam paradygmat poznawczo - behawioralny.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. W Pani przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów. Pozdrawiam serdecznie

0

Jeśli lekarze wykluczyli inne (somatyczne, chorobowe) podłoże zaburzeń, wskazuje to rzeczywiście na ich emocjonalne tło. Szczególnie, jeśli pojawiły się w trudnym dla Pani okresie życia. Warto przyjrzeć się temu w procesie psychoterapii. W tym celu należy skontaktować się z psychologiem, psychoterapeutą. Psychoterapia jest najlepsza metoda poradzenia sobie z głębszymi, emocjonalnymi przyczynami zaburzeń, a nie tylko jego objawami. Zachęcam do działania!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty