Jak leczyć ciągły lęk i strach?

Witam mam 20 lat. Od pewnego czasu występuje u mnie ciągły lęk, strach. Czuje jakby miało wydarzyć się coś złego co będzie miało wpływ na moje życie. Codziennie czuje odczucia lęku tak na prawdę na różne tematy co przyczynia się również obniżeniu samopoczucia. Czytałem trochę o objawach depresji i tam było opisane o zbyt pesymistycznym podejściu do życia i to by się zgadzało. Ja nie rezygnuje jednak z własnych pasji, robie to co lubie. Nie mam bólów ani zawrotów głowy tak samo nie mam problemów z jedzeniem ani utratą wagi. Jedyne objawy to strach przed przyszłością. Prosiłbym o pomoc czy powinienem się udać z tym do lekarza, czy to po prostu tzw. odczucia które same przejdą. Z góry dziękuję. Pozdrawiam.

Witam,
wskazane jest dla Pana wsparcie psychoterapeutyczne, w paradygmacie poznawczo - behawioralnym.
Pozdrawiam serdecznie

Witam Pana, czasem jest tak, że dziwne myśli przychodzą i powodują lęki lub inne nieprzyjemne emocje. Lęk przed przyszłością może się pojawiać - bardziej lub mniej nasilony. Często jest to związane z tym, co nas spotyka w życiu. Różne wydarzenia powodują, że boimy się o siebie, o to, jak sobie poradzimy, czy coś złego nas nie spotka. Może być to też wynikiem różnych refleksji np. natury egzystencjalnej i wiąże się z dojrzewaniem osobowości. Nawet jeśli nasze samopoczucie przypomina stan depresyjny, to nie zawsze jest to depresja i nie zawsze trzeba ją leczyć. Stany takie też są potrzebne, aby pomyśleć więcej nad naszym życiem, nad relacjami jakie tworzymy, nad przyszłością lub o przeszłości. Warto aby porozmawiał Pan z kimś zaufanym – to da Panu ulgę oraz porównanie, jak to jest u innej osoby. Można również skorzystać z profesjonalnej pomocy i porozmawiać z psychoterapeutą, co spowoduje rozwianie Pana wątpliwości co do stanu, w którym Pan jest obecnie. Ważne jest to, że ma Pan swoje pasje i nie rezygnuje z nich – to dostarcza przyjemne przeżycia - przeciwwagę do tych niemiłych. Pozdrawiam