Jak leczyć DDA i zaburzenia lękowe?

Witam. Niedawno skończyłam liceum, pod koniec szkoły poznałam chłopaka, który się we mnie zakochał i zaczęliśmy być razem. Ja się w nim zauroczyłam, a z czasem pokochałam. Jednak od początku intuicja podpowiadała mi, ze to nie jest człowiek dla mnie. On słucha mocnej muzyki, ja wole pop i ballady, on chodzi ubrany na czarno, a ja ubieram się w różne kolory. Wyglądamy jakbyśmy byli z innych światów. W przeszlosci kilka razy naprawdę zawiódł moje zaufanie, m.in. Opowiadając swoim kolegom o moich prywatnych sprawach. Wiele razy chciałam się z nim rozstać, bo czułam, ze chce to zrobić, ale przez różne sposoby zatrzymywał mnie przy sobie. W pewien sposób się od niego uzależniłam, bo nie mogłabym bez niego żyć, czuje się z nim związana głęboko, choć nie wyobrażam sobie szczęśliwego życia z nim... Jego tata był alkoholikiem i stosował przemoc wobec swojej żony, a mój chłopak pije 5-6 dni w tygodniu alkohol. Na tygodniu 1-2 piwa, w weekendy zdarza mu się wypić w towarzystwie więcej. Nie chce mówić, ze jest uzależniony, ale sadze, ze ma takie predyspozycje i zawsze gdy się ostrzej pokłócimy upija się... jesteśmy razem od 10 miesięcy, niedługo zaczynam studia, ale problem lezy w tym, ze nie mam żadnych planów ani chęci do życia... Czuje się ze sobą okropnie, nie wierze w siebie i jestem zrezygnowana. Ja jestem DDA. Leczę się na zaburzenia lekowe. Mam 19 lat. Czuje się bardzo samotna i niezrozumiana. Nie wiem co robić. Naprawdę nie widzę sensu w życiu. Nie mam na nic ochoty i mało energii. Mam niedoczynnosc tarczycy, wiec znam objawy, ale tak bardzo się boje wszystkiego... Czuje się, jakbym żyła w piekle, z którego nie ma wyjścia :( Co mam robić?

W tej sytuacji zdecydowanie warto zgłosić się do psychologa i podjąć psychoterapię. Opisane przez Panią trudności- zarówno relacyjne, jak i związane ze spadkiem nastroju, poczucia sensu życia, pewności siebie oraz zaburzenia lękowe- są zdecydowanym wskazaniem do rozpoczęcia leczenia. Psychoterapeuta pomoże Pani nie tylko lepiej zrozumieć siebie, odbudować poczucie bezpieczeństwa, wartości, umiejętności budowania relacji na zasadzie partnerstwa, ale także radzić sobie z objawami lęku i odzyskać poczucie sensu i chęci do życia. Z pomocy specjalisty ( w trybie ambulatoryjnym, bo rozumiem, że w związku z rozpoczęciem studiów tryb stacjonarny nie jest preferowany) można skorzystać także w ramach ubezpieczenia NFZ w Poradniach Zdrowia Psychicznego oraz Niepublicznych Zakładach Opieki Zdrowotnej posiadających kontrakt z NFZ. Niezbędne będzie skierowanie wystawione przez lekarza psychiatrę lub lekarza rodzinnego. Warto jednak liczyć się z pewnym okresem oczekiwania na rozpoczęcie psychoterapii. Można skorzystać z pomocy psychoterapeuty także w gabinetach prywatnych.