Jak leczyć depresję i stany lękowe?

Witam. Kobieta 37 lat. Leczę się na depresję od 3lat. Choroba doprowadza mnie do stanu gdzie boję się wyjść z domu, zrobić cokolwiek bo mam wrażenie że robię wszystko źle. Najchętniej spałabym cały dzień. Mieszkam w domu gdzie jestem traktowana bardzo źle, wyzywana od najgorszych każdego dnia. Płaczę. Straciłam nadzieję na jakąkolwiek poprawe. Nie chce czasem żyć. Nie mam gdzie pójść. Mam 2 dzieci. Z partnerem też się nieukłada. Nie mam pracy. Nie stać mnie na płatna terapię. Pomocy.

Witam Panią Serdecznie,

Tak nie musi być!
Proszę już nie zwlekać i sięgnąć po potrzebną Pani pomoc specjalistyczną do Poradni Zdrowia Psychicznego, w ramach NFZ-tu, celem podjęcia psychoterapii.

Albo już teraz skontaktować się telefonicznie z bezpłatnym Kryzysowym Telefonem Zaufania, pod nr 116 123, czynnym codziennie od godz. 14.00-22.00, gdzie uzyska Pani potrzebną pomoc i wsparcie psychologiczne (można dzwonić z nr stacjonarnych i komórkowych z każdego miejsca w Polsce).

Wspieram Panią mentalnie i życzę pomyślności,
irena.mielnik.madej@gmail.com

Dzień dobry.
Pisze Pani, że leczy się na depresję - rozumiem, że korzysta już Pani z systematycznej opieki lekarza psychiatry. To ważne, jeśli tak nie jest sugeruję, by od tego zacząć. Oprócz tego warto, by skorzystała Pani z pomocy psychoterapeutycznej. Jeśli nie ma Pani
możliwości podjęcia terapii w praktyce prywatnej, wciąż pozostaje kilka możliwości:

1.) Psychoterapia w ramach NFZ (potrzebne skierowanie od lekarza psychiatry, ewentualnie internisty), o którą może Pani dopytać w Poradni Zdrowia Psychicznego, w której się Pani leczy.

2.) Można też znaleźć pomoc psychologiczną w takich miejscach jak Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Ośrodek Interwencji Kryzysowej, Ośrodek Pomocy Społecznej - warto tam o taką pomoc zapytać.

3.) Pomoc psychologiczną mogą też świadczyć niektóre Środowiskowe Domy Samopomocy.

Być może warto również, by skorzystała Pani z pomocy o charakterze socjalnym - proszę o nią pytać w placówkach wymienionych powyżej w punkcie drugim.

Proszę nie wahać się z korzystania ze wspomnianej pomocy. Jeśli czuje Pani, że potrzebuje w tym wsparcia, proszę poprosić o to wsparcie kogoś Pani bliskiego, bądź zwrócić się o pomoc do pracownika socjalnego w Ośrodku Pomocy Społecznej (poprosić o te pomoc wprost.

Pozdrawiam,

Daniel Lipka
psycholog, psychoterapeuta
https://www.psychoterapiakompas.pl
https://www.psychoterapiakompas.pl/blog