Jak leczyć depresję u 19-latka?

Choruję na depresję. Przez 3 miesiące biorę Escitalopram rano (10mg) i Trittico (75mg) na noc. Jednak ostatnio w ciągu dnia czułam się bardziej przygnębiona, wystraszona, znowu bardzo się przejmowałam rzeczami niewartymi takiego uczucia. Lekarz pozwolił mi zwiększyć dawkę Escitalopramu do 15mg, niestety pojawiły się duże wahania nastroju, wręcz nie wiedziałam co mam zrobić ze swoją energią, a póżniej bezczynność i smutek nie do wytrzymania. Nasiliły się lęki z drgawkami i problemami z oddychaniem. Tak więc w porozumieniu z lekarzem biorę przechodzę teraz stopniowo na wyłącznie Trittico, martwię się że nie była to dobra decyzja, czuję się ospała i cięzko jest mi rozpocząć każdą czynność, nastrój jest taki sobie. Nie mam pojęcia co zrobić, czy wrócić do escitalopramu?

Witam
Bardzo ciężko jest psychologowi odpowiedzieć na pytanie dotyczące leczenia farmakologicznego, ponieważ brak nam specjalistycznej wiedzy medycznej. Wątpliwości zawsze warto skonsultować z lekarzem prowadzącym. Czasem prawidłowe dobranie leków wymaga czasu i cierpliwości. To co ja ze swojej strony mogę zaproponować to połączenie leczenia farmakologicznego oraz terapii. Takie zestawienie daje najlepsze rezultaty na przyszłość.
Joanna Frąckowiak

Dzień Dobry Pani,

W odpowiedzi na zaprezentowane przez Panią symptomy, zachęcałabym Panią (do rozważenia) do podjęcia psychoterapii (równolegle z farmakoterapią) co wzmocniłoby efektywność oraz skuteczność komplementarnego Pani leczenia (bez efektów ubocznych).

Niepokojące objawy zalecałabym, by skonsultowała Pani z Lekarzem prowadzącym Panią.

Serdeczności i tylko zadowalającego samopoczucia Pani życzę,

irena.mielnik.madej@gmail.com tel. 502 749 605