Jak leczyć dziecko z autyzmem?

Moje dziecko ma 2,5 roku i podejrzenie autyzmu. Ja jako mama , ktora obserwuje swoje dziecko na co dzien wiem , ze dziecko nie rozwija sie prawidlowo(nie mowi , nie pokazuje , nie rozumie polecen) Chodzimy do logopedy , psychologa , neurologa. Chcialabym jak najsxybciej wdrazyc odpowiednia terapie. Do tego potrzebna jest diagnoza. Ale lekarze chca czekac az maly skonczy 3 lata. Tylko po co ? Co zmieni te pol roku ? Trzeba dzialac jak najszybciej i nie rozumiem lekarzy.

Witam Panią,
Ma Pani rację - trzeba działać jak najszybciej.
Dziecko z autyzmem wymaga stałych, wieloprofilowych
oddziaływań stymulujących jego rozwój poznawczy
i społeczno - emocjonalny.
Proszę zgłosić się z synem do Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej
i poprosić o diagnozę i o opinię o potrzebie wczesnego wspomagania
rozwoju dziecka.
Można sprawdzić też, czy w Pani okolicy są też inne ośrodki
wyspecjalizowane we wspieraniu osób ze spektrum autyzmu.
Proszę wziąć ze sobą wszelką dokumentację dziecka.
Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka (WWRD) ma na celu
stymulowanie i wspomaganie rozwoju ruchowego, poznawczego,
emocjonalnego i społecznego dziecka od chwili wykrycia
pierwszych sygnałów nieprawidłowego funkcjonowania do czasu
podjęcia przez nie nauki w szkole podstawowej
(czyli do rozpoczęcia nauki w pierwszejszej klasie).
W ramach WWRD dziecko uczęszcza na zajęcia np. do poradni
psychologiczno-pedagogicznej.
Zajęcia indywidualne, wspomagające rozwój dziecka prowadzą
terapeuci; psychologowie, pedagodzy, logopedzi i fizjoterapeuci,
terapeuci SI.
Ponadto proszę zapisać dziecko do Ośrodka dla dzieci z zaburzeniami
wieku rozwojowego, gdzie syn będzie mógł korzystać z odpowiedniej
terapii również po rozpoczęciu nauki w szkole.
Wczesna interwencja terapeutyczna może sprawić, że dziecko
pokona wiele ograniczeń wynikających z choroby.
Nie oznacza to jednak, że autyzm można całkowicie wyleczyć.
Oznacza jednak, że w każdym przypadku terapia może znacznie
poprawić funkcjonowanie i jakość życia dziecka.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień Dobry!
Jeśli dziecko systematycznie chodzi do psychologa i logopedy to jest już w terapii. Norm jakiejś specjalnej terapii tylko dla dzieci z autyzmem. Jeśli ma zaburzenia integracji to terapia SI, jeśli trzeba wzmocnić mowę to logopeda, poprawa funkcjonalna np w terapii pedagogicznej, zaburzone kontakty społeczne w treningu umiejętności społecznych, itd w zależności od możliwości, potrzeb. Systematycznie.
Pozdrawiam
AM
www.pracowniaterapeutyczna.eu

Zachęcam do zapoznania się z artykułem o autyźmie:
https://portal.abczdrowie.pl/autyzm-u-dzieci-co-jest-wazne-i-jak-postepowac