Jak leczyć głuchotę ucha i silne zawroty głowy?
Dzień dobry! Od tygodnia leżę w szpitalu. Przyczyna jest nagła głuchota lewego ucha i silne zawroty głowy. Tomografia nic nie wykazała, lekarze chcą puścić mnie do domu z zawrotami i bez diagnozy. Jestem muzykiem, ostatnio przeżywam silny stres. Jestem juz zdesperowana niewiedza i zawrotami głowy, przez które nie moge funkcjonować. Mam 25 lat, cukrzyce typu I i MIZS.

KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu
Dlaczego prawe ucho jest lepsze?
Dzień dobry. Wspomina Pani o przeżywanym ostatnio silnym stresie. Być może miał on wpływ na wystąpienie opisanych objawów. Bardzo często trudności z obszaru funkcjonowania psychologicznego przejawiają się w symptomach natury medycznej. Proszę rozważyć równoległą diagnostykę psychologiczną celem zobrazowania Pani stanu emocjonalnego i zaplanowania możliwych oddziaływań terapeutycznych. Pozdrawiam.
Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę oraz z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.
Polineuropatia może dotyczyć również włókien autonomicznych co przejawia się zaburzeniem czynności przewodu pokarmowego ( biegunki, zaparcia), układu sercowo-naczyniowego ( zaburzenia rytmu serca, spadki ciśnienia tętniczego krwi) lub układu moczowo płciowego np impotencja.
Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. W przypadku polineuropatii cukrzycowej klasyczne NLPZ są wręcz przeciwwskazane ze względu na ryzyko działań niepożądanych w stosunku do nerek, które i tak są narażone na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą niektóre leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe. Pomocniczo stosuje się dożylne wlewy z lidokainy oraz miejscowo kapsaicynę.
Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B, generalnie są to leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.
Bardzo ważne jest rehabilitacja i usprawnianie, które w pewnym stopniu hamuje postęp zaników mięśniowych.
Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli