Jak leczyć grzybicę odbytu i oczu?

Mam 60 lat. W wieku ok. 43 lat byłam przez kilka lat nieudolnie leczona na S.epidermidis wszelkimi możliwymi antybiotykami, zdarzało się z osłoną. W młodości kilka razy leżałam w szpitalu na zapalenie przydatków, w końcu dzięki znajomym lekarzom, zięciowi (lekarzowi ob. nie żyjącemu) udało się zaleczyć chorobę. W chwili obecnej doczekałam się od 2 lat grzybicy odbytu i oczu. Próbuję się leczyć sama, ale objawy nie ustępują. Nie wiem też, jakie leki mogłabym kupić bez recepty oraz na receptę? Do lekarzy w moim miasteczku nie pójdę, bo ich niewiedza i tumiwisizm są żałosne. Proszę o poradę, może będzie mi pomocna.

P.S. Nie mam cukrzycy, leczę się na nadciśnienie (apo-perindox 80, atenolol, innych blokerów nie toleruje) oraz z przerwami metizolem na nadczynność tarczycy.

Lek. Magdalena Szymańska

Witam!

Grzybicę odbytu można w początkowym etapie spróbować leczyć samemu używając dostępnych preparatów bez recepty, jednak grzybica oczu jest stanem niebezpiecznym i wymaga kontroli ze strony lekarza okulisty. Zachęcam Panią do konsultacji lekarskiej - jeśli nie w swoim miejscu zamieszkania, to być może w innym mieście. Nieodpowiednio leczone grzybicze zapalenia narządu wzroku mogą doprowadzić do upośledzenia widzenia i wielu powikłań. Wartościową metodą diagnostyczną jest badanie mikroskopowe preparatu bezpośredniego oraz hodowla komórkowa i w zasadzie tylko w tych przypadkach celowe jest włączenie leku przeciwgrzybiczego.
W przypadku grzybicy odbytu - infekcje te najczęściej rozwijają się w przypadku obniżenia odporności organizmu - po antybiotykoterapii, infekcji, w wyniku przewlekłego narażenia na stres. Warto pomyśleć o uzupełnieniu swojej diety w niezbędne składniki mineralne i witaminy oraz wdrożenie zasad tzw. zdrowego stylu życia. Bez recepty można nabyć Clotrimazolum w kremie, natomiast preparaty dostępne na receptę powinny być stosowane po konsultacji z lekarzem.

Pozdrawiam serdecznie!