Jak leczyć Hashimoto u 31-latki?

Witam Od kilku lat choruje na Hashimoto.Moj obecny wynik tsh to 3,488 ( normy - 0.30-3,69).Od dłuższego czasu przymuje Letrox 100.Usg - tarczyca zanikowa.Jestem zmeczona, wypadaja mi włosy, czasami czuje usick w klatce piersiowej promieniuje on az do szyji,jestem również nerwowa.Czy powinnam zmienic dawkę leku?Jesli tak to na jaka ?

Dzień dobry,

Średnie TSH w Pani grupie wiekowej wynosi ok 1,5. Młode kobiety z chorobą Hashimoto w Pani wieku najlepiej czują się zwykle przy wartościach TSH ok. 1-1,5. Celem poprawy samopoczucia należy zwiększyć dawkę leku, jednak bez zbadania Pani i zebrania wywiadu nie da się ustalić tego precyzyjnie. Przed udaniem się do lekarza, warto również byłoby sprawdzić FT 4 i FT3, aby zobaczyć, czy ma Pani prawidłową konwersję, wówczas najbardziej precyzyjnie można by dobrać Pani dawkę i rodzaj preparatu, tak aby czuła się Pani dobrze. Sugerowałbym również oznaczenie poziomu ferrytyny oraz wykonanie morfologii z rozmazem - doświadczony lekarz z wyników morfologii może uzyskać wiele informacji.

Z poważaniem,

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych