Jak leczyć iksy u dzieci?

Zwracam się, jeśli to możliwe do dr ortopedy, z serdeczną prośbą o poradę. U mojej 10-letniej wnuczki (148 cm wzrostu, 48 kg - widoczna nadwaga), ok. 2 lat temu ujawniły się iksy. Koślawość kolan? Niepokoi mnie brak dokładnych wiadomości na temat leczenia tego schorzenia. Ostatnio dr ortopeda polecił zamiast operacji jazdę konną. Chodzi na nią od 2 miesięcy, 2 razy w tygodniu po pół godziny - czy to wystarczy? Chciałabym zapytać czy ta metoda (w moim pojęciu minimalna) może dać rezultaty? Kiedy to nastąpi? Czy oprócz jazdy konnej możliwe byłoby zastosowanie jeszcze jakichś innych ćwiczeń czy masaży? Zależy mi bardzo, żeby dziecko nie cierpiało później z powodu tego kalectwa i dlatego bardzo proszę o możliwie wyczerpującą odpowiedź, za którą z góry serdecznie dziękuję.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

U zdrowego człowieka (dotyczy to także dziecka powyżej 6 roku życia) w pozycji stojącej powierzchnie przyśrodkowe kolan oraz kostek powinny się stykać. Koślawość kolan to wada postawy, która polega na tym, że kostki nie stykają się a odstęp pomiędzy kostkami wynosi co najmniej 5 cm. Daje to faktycznie wrażenie, że nogi są ułożone w literę X.

Schorzenie u dzieci najczęściej jest wynikiem nadmiernego obciążenia kości, które znajdują się jeszcze w fazie wzrostu. Może mieć to związek z nadwaga lub otyłością oraz przede wszystkim - małą ilością ruchu.

Aby problem u dziecka nie pogłębiał się zaleca się odpowiednie ćwiczenia oraz unikanie długiego stania oraz chodzenia na długie dystanse. Dobrym pomysłem jest zapewnienie dziecku ruchu wzmacniającego mięśnie nóg - takiego jak pływanie, oraz jazda na rowerze. Jazda konna także jest dobrym pomysłem, ale uważam, że oprócz tych zajęć o których Pani wspomina konieczne jest zapewnienie wnuczce dodatkowej porcji ruchu - przynajmniej pół godziny dziennie, a w weekendy nawet dłużej. W zimie dobrym pomysłem jest jazda w domu na rowerze stacjonarnym. Trzeba także przyjrzeć się diecie wnuczki. Nie są wskazane diety odchudzające natomiast warto byłoby wyeliminować słodycze (nie częściej niż raz w tygodniu lub rzadziej), oraz produkty mączne, fast foody, chipsy itp. W sklepach internetowych oraz ortopedycznych dostępne są także specjalne obuwie lub wkładki do butów przeznaczone dla dzieci z problemem koślawości kolan.

Pozdrawiam serdecznie.