Jak leczyć lęk przed pracą?

Jak pokonać paniczny lęk przed pójściem do pracy? Odczuwam paniczny lęk przed pójściem do pracy. Bardzo chciałabym pracować i się rozwijać, ale panicznie się boję. Kiedyś już pracowałam i miałam ogromny zapał. Wierzyłam, że dam sobie radę. Teraz przechodzę etap rekrutacji i rezygnuje po pierwszym dniu, albo w ogóle nie idę do pracy, gdy się kładę spac już odczuwam lek, trzęsą mi się ręce, strasznie się półce, a nawet miewam duszności, 2 lata wychowywałam syna nie pracowałam, to była moja przerwa bo tych 2 latach ciężko jest mi się odnaleźć wśród ludzi, szybko się kieruje emocjami zaraz się denerwuje nie wiem co mam ze sobą zrobić, proszę o pomoc, zalamana

Dzień dobry Pani,

Dziękuję Pani za kontakt :)

Odpowiadając na Pani pytanie..., lęk jest nieodłączną częścią Naszego życia.
Zrozumiałym jest, że po dwuletniej przerwie w aktywności zawodowej pojawił się u Pani mocny niepokój.
Ważnym jest, by pomimo niepokoju/lęku realizować swoje cele, czyli "wchodzić w ten lęk".

Myślę, że warto byłoby rozważyć krótkoterminową pracę terapeutyczną, pod okiem psychologa/psychoterapeuty, by nabyć taką umiejętność - by osiągać swoje potrzeby/pragnienia.

Gdyby miała Pani życzenie takiej pracy, zapraszam serdecznie do kontaktu via Skype.

Z życzeniami dla Pani odwagi, by realizowała Pani swoje pragnienia,

irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605

Witam Panią,
Prawdopodobnie Pani „paniczny lęk przed pójściem do pracy”
oraz związane z tym poczucie frustracji i dyskomfortu wynikają
z niskiej samooceny, braku wiary we własne możliwości
i być może przykrych doświadczeń z przeszłości, niekoniecznie
związanych z pracą.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas
osobistej konsultacji, po wnikliwym wywiadzie i zbadaniu
okoliczności, które doprowadziły do opisanych zaburzeń.
Napisała Pani: „ciężko jest mi się odnaleźć wśród ludzi...”
Możliwe, że Pani lęk przed pracą składa się z wielu małych
lęków, takich jak : lęk przed zmianą; lęk przed kontaktami z ludźmi;
lęk przed nieznanym; lęk, że Pani sobie nie poradzi;
lęk przed brakiem akceptacji w nowym środowisku
i być może wiele innych.
Wraz z tymi lękami rodzą się fałszywe przekonania potwierdzające
zasadność tych lęków.
W ten sposób, zamiast realizować swoje marzenia, tworzy Pani
w umyśle wypaczony obraz samej siebie, co pogłębia jedynie Pani
lęki, frustrację, niską samoocenę i zapewne poczucie przygnębienia.
Możliwe też, że Pani podświadomość kojarzy każdą zmianę z jakimś
doświadczeniem z przeszłości lub jakąś toksyczną krytyką
i obecnie broni się przed zmianą i paraliżuje realizację Pani działań
jeszcze na etapie zamierzeń a nawet marzeń.
To tylko przypuszczenia.
Żeby skutecznie Pani pomóc, należy dotrzeć do źródła Pani
„panicznego lęku przed pójściem do pracy”
i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Dlatego zachęcam Panią do omówienia problemu z psychologiem
i ewentualnie do podjęcia psychoterapii.
Psychoterapia pozwoli Pani wzmocnić poczucie własnej wartości,
a także uporać się zarówno z objawami jak i przyczynami
Pani obaw i lęków oraz ich konsekwencjami.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl