Jak leczyć lęki w ciąży?

Jestem w 23 tyg. ciąży od kilku tygodni nie wiem co się ze mną dzieje, cały czas mam wrażenie, że umrę, stracę kontrolę nad sobą, czuję bezradność, życie wydaje mi się bez sensu. Wcześniej brałam Arketis, który mi bardzo pomagał. Teraz przyjmuję ZOLOFT 50 mg, ale nadal jest fatalnie. Chodzę na psychoterapię, ale z tak silnymi objawami jest mi po prostu bardzo ciężko pracować. Pani psychoterapeutka twierdzi, że mam objawy lęku uogólnionego. Czy w ciąży mogę brać inne leki, już nie daję rady ...

Jeżeli objawy są bardzo nasilone a psychoterapia nie przynosi poprawy należy rozważyć modyfikację dotychczasowego leczenia. Farmakoterapia jest zalecana jedynie stanach wyższej konieczności. Sertralina (zoloft) jest jednym z bezpieczniejszych preparatów. Jeżeli nie przynosi poprawy należy zmienić dawkę lub lek. W II i III trymestrze niekorzystny wpływ leków na rozwój dziecka jest znacznie mniej prawdopodobny niż w pierwszych tygodniach. Należy również pamiętać, że wskazane jest zredukowanie dawki na 2 tygodnie przed porodem w przypadku lekow z grupy SSRI, do których zaliczana jest sertralina.

Witam,

nadrzędną zasadą w farmakoterapii w czasie ciąży jest unikanie leków- szczególnie w pierwszym trymestrze.
Jest jednak kilka substancji, które są uważane za bezpieczne w czasie ciąży- sertralina (zoloft) jest jednym z nich. Drugim lekiem o podobnym działaniu jest citalopram- który również można zastosować w czasie ciąży, szczególnie jeśli to już 23 tydzień.
Lekami przeciwwskazanymi, obarczonymi wyższym ryzykiem są np. paroksetyna (Arketis) a także leki uspokajające z grupy benzodiazpin- te ostatnie dodatkowo uzalezniają.
Zalecałbym konsultacje ze swoim lekarzem prowadzącym leczenie i rozważenie zmiany preparatu z uwzglednieniem profilu bezpieczeństwa dla płodu i ciąży.

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl